V jihlavské zoo mají zlaté prasátko, miluje sladké ovoce
Na Štědrý den čekáme na zlaté prasátko. Vidět ho můžete i v jihlavské zoo. Podle dlouholetého chovatele Pavla Hájka je jednoznačně zlatým prasátkem v zoo babirusa.
„Babirusa je nejinteligentnější z námi chovaných druhů prasátek, velmi dobře se s ní pracuje. Je to jak u psa, ukážete jí něco, co má udělat a za chvilku to ví,“ usmívá se Pavel Hájek.
Babiruse je šedé holé prasátko a samci se poznají podle špičáků, které jim rostou nahoru. Samec, který má nejhezčí zuby, bude podle Pavla Hájka u samic nejvíc preferovaný.
O Vánocích dostanou prasátka v zoo speciální přídavek. „Dostanou ovoce, které mají ráda a taky vajíčko,“ říká chovatel. Prasátka mají nejradši banán, jablka, švestky, hrušky a peckoviny. „To dostávají málo, ale dostávají. A taky sezónní ovoce mají rádi,“ prozrazuje chovatel.
Toho, co prasátkům chutná, by se přejedla. Proto musí chovatelé příděly ovoce hlídat.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.