U nás je pohoda, až když Ostrov pohody skončí, říkají manželé Müllerovi

15. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavla a Martin Müllerovi

Zatímco pro obyvatele Žďáru nad Sázavou chystají už přes dvacet let předvánoční pohodu, rodinný dům manželů Pavly a Martina Müllerových se promění v základnu přeplněnou věcmi. Adventní Ostrov pohody v Městském divadle pořádají už po dvacáté. Když se přistěhovali na začátku 90. let do Žďáru nad Sázavou z Ostravy, téměř nikoho tu neznali a uspořádat kulturní předvánoční akci jim připadalo jako dobrý nápad.

„Manželka napsala hru, autorské představení Dítě Betléma,“ říká Martin Müller. Na ulici pak nabízeli kolemjdoucím, zda si nechtějí zahrát divadlo, a se samotným představením následně obsadili celé náměstí. „Měli jsme to i s živým Betlémem na náměstí, kdy jsme chodili od hospody k hospodě, Panna Maria jela na oslíku doprovázená Josefem a po náměstí běhal prorok, který prorokoval narození Mesiáše,“ vzpomíná Pavla Müllerová. Představení se hrálo dvakrát, mělo jednu premiéru a jednu derniéru, ale značka Ostrov pohody už byla na světě.

Cítit se dobře musí návštěvníci i naši dobrovolníci. Vánoce jsou pro všechny!

Postupem času se Ostrov pohody víceméně ustálil na víkendu – od pátečního do nedělního večera, a vždy se konal v Městském divadle. To se vždy zaplní kapelami, divadly, řemeslníky, hraje se v něm, zpívá i tvoří, každý si odnese odměnu a zážitek.

Pavla Müllerová

Pavlu a Martina Mülerovy, rodiče tří dětí, to každý rok stojí spoustu času na přípravu. „My jsme v podstatě zůstali jako jediní z té původní skupiny, která to organizovala, někteří se odstěhovali, další mají děti nebo jiné zájmy, ale ta parta se obměňuje, akci neděláme sami, to by se nedalo,“ říká Martin a Pavla jej doplňuje: „Každý den máme 40 – 50 dobrovolníků a pro ně i pro návštěvníky musíme zařídit, aby neměli hlad, měli občerstvení. Je to spousta věcí, z domu taháme hračky, židličky, stolečky, materiál, věci do kuchyně, peču bábovky, mažeme pomazánky, děláme perníčky.“

Přípravna na Ostrov pohody je u Müllerů doma, všude jsou krabice s nachystanými věcmi, zabalení Mikulášové, napečené cukroví. „A to už toho letos máme spoustu v divadle, protože jeden víkend je za námi a další nás čeká,“ směje se Pavla. „Ony i děti si někdy povzdechnou: A budeme mít někdy i normální vánoce? Jenomže u nás je pohoda, až když samotný Ostrov pohody skončí. Ještě tak dva, tři dny potom uklízíme, ale vždycky se to do Štědrého dne stihlo. Pak je klid a pohoda i u nás.“

autor: dak
Spustit audio