Třebíč si připomene 100 let od narození umělce Ladislava Nováka. První hold mu složil fyzický básník Petr Váša

Největší audioportál na českém internetu

Petr Váša věnoval své vystoupení Ladislavu Novákovi | Foto: Dáša Kubíková, Český rozhlas

Fyzický básník Petr Váša složil hold malíři a básníkovi Ladislavu Novákovi z Třebíče, od jehož narození uplyne 100 let

Ladislava Nováka si dodnes pamatují někteří jeho studenti třebíčských škol. Učil na základní i střední průmyslové škole a také na třebíčském gymnáziu. V uměleckém světě je však znám jako významný malíř a básník. Ve výtvarném umění patřil k surrealistům a v literárním světě byl autorem fonické poezie. Překládal také básně z francouzštiny, němčiny a svazek eskymácké poezie.

Letos uplyne 100 let od narození malíře a básníka Ladislava Nováka z Třebíče. Jako první mu vystoupení věnoval brněnský umělec Petr Váša.

Co mají společného? „Já jsem se k panu Ladislavu Novákovi dostal tím způsobem, že jsem na počátku 90. let začal se svými vystoupeními fyzického básnictví a na jednom z prvních byl Dalibor Chatrný a Jiří Valoch z brněnské výtvarné scény. Pro mě tehdy ikony, vůbec jsem nechápal, co tam dělají, a jim se to moc líbilo. Na rozdíl od mých vrstevníků rockerů, kteří si mysleli, že jsem se pomátl,“ směje se Petr Váša při vzpomínce na svá první vystoupení.

Dalibor Chatrný mu pak předal telefonní číslo na Ladislava Nováka. Petr Váša za ním skutečně přijel a umělci se spřátelili. „Velice mě dojalo, že v posledním televizním dokumentu na otázku, jestli má nějaké pokračovatele, řekl, že možná Petr Váša by se k tomu hodil. A mně až postupně docházelo, že naše spojitost nebyla jenom přes tu fónickou poezii, ale přes to, že ten můj koncept fyzického básnictví zahrnoval slovo, zvuk, pohyb, performance. A že to v principu je přesně to, co dělal pan Ladislav Novák. On ztělesňoval přístup, že nejde o médium – když jsi malíř, tak maluj – ale že jde o sdělení. Když máš co říct, maluj, zpívej, nahrávej, tanči.“

Podle Petra Váši je nejen dílo, ale především život Ladislava Nováka inspirativní i pro dnešní mladé lidi. Stejný člověk, který učil studenty, byl zároveň publikován například v katalogu zahraniční poezie vydané v Buenos Aires, to je surrealistický osud.

„Pan Novák dokázal žít tvůrčím životem navzdory tomu tlaku tehdejšího systému. A to může být inspirací pro kohokoliv, komu je dvacet let a přemýšlí o své budoucnosti. To, že tady byl někdo, kdo dokázal být sám sebou a vytrvat v tom a nezaprodat se,“ dodává Petr Váša.

Mohlo by vás zajímat