Ukrajinská sochařka v Jihlavě tvoří „bustyvázy“. Přizpůsobila tvorbu praktickým lidem na Vysočině
V Jihlavě letos na jaře proběhl sochařský workshop pro veřejnost. Tématem byl reliéf a během několika lekcí poznávali tajemství práce s hlínou dospělí i děti. Učila je Oless Dovhoruk, mladá sochařka, která, jak se zdá, u nás na Vysočině zakotví natrvalo.
Oless Dovhoruk pochází z Ukrajiny. „Je to Vinnycká oblast, nachází se zhruba dvě stě padesát tři sta kilometrů na jih od Kyjeva,“ popisuje. V České republice je od svých třinácti let, kdy sem přišla s rodiči. Žila v Praze, kde také na vysoké škole studovala matematiku. „Matematika se mi na gymnáziu líbila, protože je to obor, kde nedokážete lhát, nedokážete manipulovat,“ říká s tím, že brzy ale přišla na to, že se její cesta bude ubírat zcela jiným směrem, za uměním.
První plastiku vytvořila na Ukrajině, v místě, kde vyrostla. „Jela jsem do obchodu, nakoupila jsem všechno potřebné a vytvořila jsem to,“ vzpomíná s tím, že brzy přišla na to, že sochařská tvorba má svá pravidla a zákonitosti. Začala číst knihy, hledat na internetu a především tvořit. Přesto věděla, že potřebuje učitele. „Jako zázrakem jsem ho našla v Řecku,“ říká s tím, že se jí podařilo zúčastnit se kurzu u sochaře Roberta Bodema.
V současné době je Oless Dovhoruk součástí Sochařského Interaktivního Ateliéru v Jihlavě. Byla právě na Ukrajině, když začala válka. „A já jsem musela odjet. Tímto způsobem jsem se dostala sem,“ říká s tím, že Vysočinu si brzy zamilovala. „Musím říct, že lidé z Vysočiny mají podobný temperament Ukrajincům. V Praze to bylo jinak,“ dodává s úsměvem.
V Jihlavě Oless Dovhoruk tvoří především figurální plastiky. Jak ale sama říká, přizpůsobila se Vysočině, a praktickým lidem v ní. Její poslední sochy jsou totiž zároveň nádobami na rostliny, a je je možné umístit do zahrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.