Kimči z Úsobí kvasí šest týdnů v šedesátilitrových sudech. Dělají se z něj i palačinky

10. červen 2024

Kvašení potravin je v poslední době velký hit. Zatímco naše babičky znaly jen kysané zelí a možná ještě okurky, dnes se kvasí všemožné druhy zeleniny a třeba i hub.

My vám dnes představíme kvašenou dobrotu, která pochází z Koreje, a jejíž historie je stará až tři tisíce let.

Kimči

"Poznal jsem to přes přátele, kteří žili v New Yorku. Byli zvyklí to jíst, takže si to dělali. Mě to chytilo na první dobrou," říká Vít Kabelka. To své kimči začal vyrábět v roce 2014, ze začátku jen v malém, pro vlastní potřebu. Spousta lidí ale chtěla ochutnat, takže se z domácí výroby brzy stalo podnikání. Dnes má výrobnu v Úsobí na Havlíčkobrodsku, a vyrábí několik druhů kimči.

Ochutnal ho dokonce i korejský velvyslanec. Korea je totiž kolébkou kimči. Stejně jako se u nás po domácku vyrábí kysané zelí, tak si Korejci fermentují kimči. Co rodina, to jiný recept.

Pekingské zelí na kimči

Základem kimči je pekingské zelí, které se nasolí a nechá uležet. To je podobné, jako u našeho zelí. Další postup je už ale něco úplně jiného. "Ta asijská chuť je vylepšená pastou, která se dělá z česneku, rybí omáčky, zázvoru, cibule, speciální korejské papriky, dalších zelenin. Je tam důležitý ten poměr," říká Vít Kabelka s tím, že vycházel z jednoho korejského receptu, který upravil pro českou chuť.

Pastou pak uleželé hlávky zelí poctivě list po listu potírá a vkládá do sudu. Stejně jako zelí je kimči v sudu třeba dobře namačkat. "Ten vzduch tam nedělá dobrotu," dodává. V sudech pak kimči fermentuje šest týdnů.

Kimči je možné přidávat k jídlu jako salát. "Dělá se z toho výborná polévka, palačinky s vejcem a moukou, smažená rýže s trochou kimči a vepřové maso na kostičky," vyjmenovává Vít Kabelka.

Spustit audio