Svobodná výchova není totéž, co výchova volná a rozhodně to není nic pro líné rodiče

17. červen 2015

Veronika Hurdová občas mluví sprostě, a tak je jen otázkou času, kdy české slůvko s „r“ uprostřed zopakuje její tříletá dcera na veřejnosti. A co potom? Jak zareaguje autorka blogu Krkavčí matka, která své děti vychovává takzvanou svobodnou výchovou?

„Ostatní maminky by očekávaly, že bych jí správně měla vysvětlit, že se to nedělá, to se neříká. Já moc dobře vím, že to má ode mě,“ přiznává Veronika Hurdová. „Já jsem si v tuhle chvíli musela uvědomit svou motivaci. A ta je taková, že nechci, aby se po mně ostatní maminky dívaly divně, nechci, aby se jí ostatní děti smály. Podívej, Gretko, doma to slovo používat můžeš, občas to přece dělám i já, ale tady to prosím nedělej, protože já se stydím a je mi pak smutno.“

Když řeknu, že se to nedělá, tak to přece není pravda. Vždyť se to dělá

Ještě dvakrát prý slovo s er uprostřed dcera použila a pak ho přestala říkat. „Nebylo to pod žádným tlakem, nebylo to pod žádným vyhrožováním,“ vypráví Veronika Hurdová. „Ke svobodné výchově je potřeba říkat jenom pravdu. Když řeknu, že se to nedělá, tak to přece není pravda. Vždyť se to dělá,“ krčí rameny bloggerka Veronika Hurdová.

Jaký je tedy největší rozdíl mezi volnou a svobodou výchovou? „Zvykli jsme si na to, že dítě je potřeba vychovávat nějakou autoritou, že je potřeba mu dát strašně moc hranic a vytáhnout z něj úžasného, dokonalého člověka. Svobodná výchova je založena na tom, že dítě je ze své podstaty dobré, že dítě je samo moudré, že nemá sebevražedné sklony,“ odpověděla v Dobrém dopoledni Veronika Hurdová

Musím si uvědomit, co je moje motivace proto, aby děti něco nedělaly

„Tím, že ho nutíme do nějakých aktivit, nebo do nějakých dovedností velmi brzy, tím jak mu dáme tu hranici, má tendenci proti tomu se vzepřít, protože na to ještě není připravené. Ve svobodné výchově je to založeno na tom, že dítě si na spoustu věcí přijde samo. Není to o anarchii, že by dítě nemělo hranice. Jeho svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ upozorňuje bloggerka Veronika Hurdová.

Veronika Hurdová, bloggerka, autorka blogu Krkavčí matka

Veronika Hurdová na své děti nevolá přes celé pískoviště, zvedne se a jde za nimi. „Nepraktikuji vyhrožování. Snažím se vysvětlit pravý důvod, proč něco dělám. Co je ta moje motivace, proč já to chci,“ vysvětluje Veronika Hurdová.

Dnes do kaluže skákat mohou a zítra ne? To děti pochopí, když jim vysvětlíte důvody

Svobodná výchova není pro líné rodiče. „Ve svobodné výchově nevolám na dítě, to nedělej, tam nechoď. Já musím všechno vysvětlit, proč něco dělám, proč to po tom dítěti chci a proč je to tolik důležité. Proseb a příkazů nevydávám tolik. Narážíme jenom v situacích, kdy je to životu nebezpečné nebo když někomu ubližuje,“ přibližuje principy svobodné výchovy maminka Veronika Hurdová.

Musím já mu zakazovat skákat do kaluže, když je krásný den?, ptá se Veronika Hurdová „Dobře, dnes si skákej, ale musíš se svléknout do spoďárů. A když druhý den jdeme kolem stejné kaluže, ale nemáme čas, řeknu: dnes se to nehodí, nemám náhradní oblečení, musíme někam jít. Moje děti toto respektují,“ usmívá se Veronika Hurdová.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio