Nejtmavší sluneční brýle nejsou automaticky nejlepší. Do auta se hodí jiné než na hory

13. duben 2018

Kvalitní čočky filtrují nejen UV záření, ale měly by být opatřené i polarizačním filtrem. Zatímco UV filtr blokuje neviditelné UV záření, tak polarizační filtr odstraňuje veškeré rušivé odlesky. Dále musí brýle perfektně sedět na obličeji, nesmí nikde tlačit ani klouzat z nosu dolů.

O výběru slunečních brýlí jsme v Poradně Českého rozhlasu Vysočina mluvili s jihlavským očním optikem Karlem Rybou.

Propustnost skel se dělí do několika kategorií

Nejčastější barvy skel slunečních brýlí jsou šedá, hnědá a zelená. „Šedá a zelená jsou neutrální odstíny, hnědá a hnědo-červená má mírně rozjasňující efekt a hodí se řidičům. Brýle se pak dělí do několika kategorií, podle toho, kolik propouští světla. Kategorie nula jsou velmi světlé brýle a kategorie IV naopak velmi tmavé, vhodné do vysokohorského prostředí a nevhodné k řízení motorových vozidel.

Opravy slunečních brýlí se příliš nevyplatí

„Záleží, z jakého jsou materiálu. Ale obecně opravy jsou velmi problematické. Když praskne plastová obruba, tak oprava je takřka nemožná,“ upozorňuje host. Proto je potřeba si na ně dávat pozor a ideálně k nim opatřit i obal. Ten ochrání nejen před poškozením plastových obrouček, ale taky poškrábáním skel.

„Sluneční brýle vždycky čistíme hadříkem, mýdlovou vodou, nepokládáme plochou na stůl a přenášíme v pouzdře. V ideálním případě nedáváme brýle ani nahoru na hlavu do vlasů. Brýle se totiž více namáhají, dochází k jejich uvolnění a praskání obručí,“ upozorňuje host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?