Studená vodička vám proštípe všechny buňky v těle

Koupají se v červenci stejně jako na Silvestra a říkají, že nejlepší je voda na jaře. Jihlavští otužilci se klidně v půlce února svléknou do plavek a zaplavou si v řece. Neznají rýmu a v zimě nepotřebují šály a čepice.

Jihlavský oddíl otužilců má v současné době dvacet šest členů. Nejstarší člence je sedmdesát jedna a nejmladšímu devět let. "Měl jsem problémy se zády. Začal jsem tak, že jsem chodil do sauny, pak jsem si našel oddíl a už se to rozjelo," popisuje své otužilecké začátky vedoucí oddílu Miroslav Harant Pecha.

Členové oddílu se účastní mnoha závodů. Z jednoho z posledních si seniorka oddílu přivezla titul mistryně republiky. "V zimě toho naplavu podstatně víc než v létě, protože je dvacet sedm závodů a když naplavete při každém závodu tři čtvrtě kilometru, tak je toho dost. A to ještě připočítejte tréninky," vypočítává vedoucí oddílu.

"Babička říkala, že chodí každý pátek do sauny a já se zeptal, jestli můžu taky a tak to začalo," vzpomíná na otužilecké začátky devítiletý Daniel Stoklásek a s pýchou v hlase dodává: "Už jsem byl ve vodě, která měla nula stupňů. A nebyl jsem nemocný."

Otužilci se na břehu řeky u cyklistického mostu pod jihlavským Kauflandem svlékli do plavek a vlezli do vody. V klidu uplavali asi patnáct metrů a vrátili se na břeh. Jejich kůže byla červená a zářili spokojeností. "Utíkám rovnou z práce, zaplavu si a je mi krásně. Teď jdu nakupovat," říká Alena Krčmářová.

Začít s otužováním je podle Miroslava Haranta Pechy jednoduché: "Když s námi začnete chodit, za měsíc se koupete. Začíná se krátce, že tam budete třeba tři vteřiny, ta tři dny pět vteřin, postupně si přidáváte a za měsíc se koupete s námi."

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.