Sokolové Třešť

Sokolové Třešť - zleva Vlastimil Zuda, Martin Hamták, Marie Kopečná

Sokolové z Třeště patří mezi jedny z těch nejaktivnějších. Mají kolem 180 členů v 9 kroužcích. Kromě těch sportovních mají například i fotoklub.

"V zimě tady děláme i promítání fotografií, což se ujalo a daří se nám tím i vydělat nějaké peníze na činnost sokola," pochvaluje si starosta Sokola Martin Hampták. Sokolové mají sídlo v sokolském domě. "Ten jsme dostali navrácený v roce 1992 a byl v žalostném stavu. Propadlé stropy, zbořená schodiště. Svépomocí ho začal opravovat bratr Vlastimil Zuda," dodává Martin Hampták.

"Odpracoval jsem tady 9 000 tisíc hodin. Manželka mi říká, že jsem blázen. Kdyby mi to někdo nařizoval, to by mě nabavilo, takhle jsem to ale dělal rád," tak hodnotí své zásluhy Vlastimil Zuda. Sám v něm je od 6 let, dnes mu je 80 let a Sokol mu prý přinesl to pravé přátelství a je známkou vlastenectví.

V Sokole v Třešti je další oporou Marie Kopečná. Té je 76 let a stále dvakrát v týdnu vede cvičení pro ženy. V Sokole hrála závodně házenou, pak ji i trénovala. "To jsme jezdili na otevřených vozech přes celou republiku. Seděli jsme na bednýnkách, já napekla buchty a už se jelo, byly to krásné časy a jsou i dnes. Mám radost že na mé cvičení stále ženy chodí a některé tam jsou už desítky let."