Sladkokyselé zelí s uzeným

Zelí je potravina, kterou si můžeme dát po celý rok v různých podobách – čerstvé, zapečené, naložené, kvašené, sterilované, a tak bychom mohli pokračovat.

Zelí jako přílohu po moravském způsobu znám už od dětství, ale protože na úpravu existuje mnohem více návodů, než ten, co dělávala moje babička, nebude špatné vyzkoušet tip od jiného kuchaře. Vilém Rössler má za sebou spoustu let vaření pro děti na táborech, školách v přírodě a pro dospělé na školeních.

Ingredience
  • 1 malá hlávka zelí
  • 1 cibule
  • 150 g uzeného bůčku nebo anglické slaniny
  • sůl
  • kmín
  • špetka cukru
  • sádlo
  • 1 syrová brambora

Jeho úprava zelí rozhodně zní zajímavě – začneme cibulkou na sádle: „Zelí klasicky základ, cibulku pěkně dohněda. Potom nakrájet, a to je specialita, buď domácí uzený bůček, nebo anglickou slaninu. Nechat lehce orestovat, přidat zelí, sůl, kmín a nechat dodělat. Zelí se pak zahustí tím, že do něj nastrouhá syrová brambora, a ta to zahustí. Nechat přejít varem a to je všechno.“

Takovéto zelí obsahuje všechny chutě – své vlastní vitamíny a sladkokyselou chuť, je také slané, chutná po kmínu a opražené cibulce. Ale pozor, nechybí ani chuť masa díky slanině nebo uzenému a nakonec je v něm i brambora. Já bych si takové zelí dala k bramborovým knedlíkům samotné, ale neuděláme chybu, když si je právě takto dáme k výpečkům, k vepřové pečeni nebo ke klasickému chodu, kterému říkáme vepřo knedlo zelo.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.