Sekačky z Havlíčkova Brodu sečou i v Disneylandu

24. září 2012

V Havlíčkově Brodě žije vynálezce speciální svahové sekačky SPIDER. Jmenuje se Lubomír Dvořák a svůj dětský sen – něco zkonstruovat – dovedl téměř k dokonalosti. Jeho výtvor je komerčně velmi úspěšný a má celou řadu zákazníků zvučných jmen po celém světě.

Sekačka je ovládaná pomocí vysílačky, dokáže pracovat na prudkém svahu a díky natáčecím kolům v podstatě tančí, jak si obsluha zrovna přeje. Výroba je soustředěna do Havlíčkova Brodu a do USA na Floridu, kde je dceřiná společnost. „Naše sekačky pracují třeba na mezinárodním letišti v Atlantě, sečeme Disneyland a také pozemky ve vesmírném středisku NASA,“ jmenuje část zámořské klientely Lubomír Dvořák. V Evropě je to například Královský golfový klub v Monacu.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.