Sbírky dobových korzetů a podprsenek. Pružné látky se objevily až v sedmdesátých letech
I tak intimní kousek dámského prádla, jakým je podprsenka, má svou historii. Desítky kousků jsou uložené i v regálech jihlavského muzea Vysočiny.
Jsou mezi nimi barokní korzety, prvorepublikové saténové prádlo i první pružné podprsenky ze 70. let minulého století.
Dobové korzety
„Korzety začínají v 16. - 17. století, kdy ženy potřebovaly své tvary nutně upravit,“ říká Sylva Pospíchalová z Muzea Vysočiny Jihlava a ukazuje na dobový korzet, který je zpevněný kosticemi, kovy, a dokonce i velrybími kostmi.
Korzety si ženy ňadra tvarovaly podle období různě. Buď je doslova přitlačily k tělu tak, že nebyly vidět, nebo je naopak vytlačily nahoru, aby vyplnily výstřihy. Jako první si ale ňadra upravovaly už antické sportovkyně, které si je ovazovaly pásy látky.
Historie dnešní podprsenky
Korzety ženy nosily až do konce 19. století. „Začalo to v Americe, kdy jedna paní korzet ustřihla. Výztuha byla jen pod prsy, nahoře byla látka,“ říká Sylva Pospíchalová s tím, že nové části prádla se říkalo prsní podpěra.
Na začátku 20. století se už nosily klasické podprsenky, i když střihy a materiál se od těch dnešních hodně lišily. Tyto kousky má Muzeum Vysočiny Jihlava ve svých sbírkách. Podprsenky jsou šité většinou z nepružného saténu nebo plátna, je na nich kvůli tvarování spousta švů, mají ještě látkový pás pod prsy, a na něm pásky k připnutí podvazkového pásu.
Velikosti
Velikosti podprsenek se určovaly podle obvodu. „Dvojky trojky, to byla zřejmě spíš pánská informace,“ říká muzejnice s úsměvem. Až v roce 1928 se pak začaly vyrábět podprsenky, které měly k jednomu obvodu různé velikosti košíčků.
Postupně se také začaly používat pruženky všité v zadní části podprsenek. Ženy tak měly větší volnost v pohybu. Z pružných látek se začínalo šít v 70. letech minulého století, a celopružné prádlo bylo dostupné až v letech 80.
Související
-
V jihlavském muzeu se vyplatí koukat i pod nohy. Dlaždice pocházejí z kamenotiskárny
Budova Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí je zajímavá i jako stavba samotná. Na první pohled člověka upoutají klenby, ochozy nebo nástěnné malby.
-
Statný dub u záchranky připomíná dávnou historii Jihlavy. Rozděloval dvě předměstí
Asi před sto padesáti lety vyrazil ze země za městem Jihlava malý doubek. Dnes je obklopený domy, jezdí kolem něj auta a létají vrtulníky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...