Pelhřimovský orloj na zámecké věži hlídají Herkules a Saturn, odbíjí každou čtvrthodinu

Stejně jako Praha nebo Olomouc, má i Pelhřimov svůj orloj. Je sice mnohem jednodušší, než ten staroměstský, ale místní jsou na něj patřičně pyšní. Věžička má navíc ciferník i z druhé strany.

Pelhřimovský orloj na zámecké věži hlídají Herkules a Saturn

"Je to náš takový orloj neorloj," říká pracovnice Muzea Vysočiny Pelhřimov Monika Kotenová. "Ty dvě postavy jsou Herkules s kyjem, symbol statečnosti města  a ten druhý je Saturn, má kosu, to je znak pomíjivosti," popisuje. Hodiny odbíjejí každou čtvrthodinu, přičemž Saturn se pohybuje ve čtvrt, půl a tři čtvrtě, a Herkules se přidává vždy v celou. 

Orloj je na zámecké věžičce pravděpodobně už od osmnáctého století. Po něm tam nějaký čas býval skleněný ciferník, který je dnes k vidění v budově, kde sídlí pelhřimovské infocentrum. "Tenhle sem byl dán v roce 2000. Je to kopie původního ciferníku. Byl zrekonstruován pelhřimovským restaurátorem Jaroslavem Bendou," říká Monika Kotenová. Na věžičce je dnes ciferník i na druhé straně. Objevil se tam při poslední rekonstrukci a podle dobových materiálů tam i původně býval. 

Spustit audio

Související