Pěvecký sbor jihlavské nemocnice hledá další zpěváky. Měli by zpívat srdcem, noty znát nemusí

Jihlavská nemocnice má svůj pěvecký sbor. Jmenuje se Vedlejší účinky, a zpěváci se poprvé sešli loni na podzim. Už za sebou mají úspěšný vánoční koncert, a teď v nemocniční kapli zkoušejí na Velikonoce.

"Byl to nápad koordinátorky dobrovolníků," odpovídá sbormistryně Helena Kostková na otázku, kdo vymyslel sboru to zvláštní jméno. Ostatně i sama sbormistryně se ke sboru dostala díky dobrovolnické činnosti. Členkami sboru jsou zdravotní sestry, ale i laborantka nebo sanitářka. "Pevně věřím, že se přidají i lékaři, nebráním se ani venkovním," dodává.

Sbor Vedlejší účinky se schází v nemocniční kapli

Sbor zkouší v nemocniční kapli, kde se konají pravidelné mše. Repertoár Helena Kostková vybírá takový, aby uspokojil jak věřící, tak nevěřící publikum. "Určitě některé skladby od Spirituál kvintet, máme tu i Modlitbu od Vojty Dyka nebo Ó Pane můj od Věry Martinové," vyjmenovává sbormistryně.

Některé členky sboru už zpívaly v nějakém sboru nebo kapele, jiné mají prostě hudbu a zpěv rády. A to je také hlavní požadavek na případné nové členy. "Stačí, když bude umět zpívat a slyšet hudbu," říká Helena Kostková. Znalost not nutná není.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.