Malíř Rudolf Brančovský otevře svůj ateliér ve Lhotkách návštěvníkům. Syn slavné dětské ilustrátorky má fanoušky všeho věku

3. červen 2024

Rudolf Brančovský s výraznými brýlemi a spoustou energie na pódiu je známý pro fanoušky skupiny "Poletíme?", ale profesí je malíř. Jeho obrázky vypadají na první pohled jako díla pro nejmenší, ale trochu ztřeštěné příběhy zvířat i lidí v nečekaných situacích dělají radost především dospělým. Pochází z Brna, ale teď žije s rodinou na Vysočině.

„Tady je Poslední večeře inspirovaná slavným obrazem, tady se na kolotoči točí děti a tenhle obraz se jmenuje Žabinka Marie, je to vlastně máme žába, která drží žábu, což je vlastně nesmysl, protože by tam měl být pulec,“ ukazuje malíř některé z desítek motivů dokončených nebo rozpracovaných barevných veselých obrazů. Je z umělecké rodiny, takže vyjadřovat se kreativně pro něj bylo vždycky přirozené, jak říká. „Vyzkoušel jsem si různé disciplíny, od psaní básní, fotografování, ale to malování a hudba mně zůstaly jako nejsilnější médium, kterým se chci vyjadřovat,“ říká vyučený umělecký slévač v oboru zpracování kovů a drahých kamenů na střední umělecké průmyslové škole. „V tom slévárenství, i když je to nádherná práce, tak mi tam vždycky chyběly ty barvy.“

Knižní ilustraci pro děti zatím nedělal, i když právě tu měl doma z první ruky. „Moje maminka je Vlasta Švejdová, dětská ilustrátorka, která těch knížek udělala přes sto dvacet, a já když jsem ji viděl, jak u toho dře, a jak ji bolí záda, tak jsem si říkal, že dětskou ilustraci nikdy dělat nechci. Na druhou stranu teď když mám děti, a čteme si ty pohádky, tak cítím, jak mocná je to zbraň, jaká je to možnost dostat se do té dětské fantazie a kolik by tím člověk mohl udělat radosti, tak už bych tu nabídku nesmetl se stolu, kdybych ji dostal,“ zamýšlí se umělec.

Malíř Rudolf Brančovský otevírá svůj ateliér veřejnosti tento víkend. Prohlédnout si jeho barevné obrazy, obrázky i kalendáře můžete v neděli 9. června 2024 od 11 hodin.

Spustit audio