Loupeživým chlapcům se říkalo raubčíci. Dodnes jsou po nich pojmenované skály u Rudíkova
Ukrývali se v nich tzv. raubíři – zbojníci, kteří podnikali své loupeživé výpady do okolí. Položili tak i základ dodnes známé a používané nadávce.
Bavíme se o období zhruba před 200 lety, začíná vyprávět místní patriotka Vlasta Cahová: „Byli to mladí hoši, kteří nechtěli vykonávat vojenskou službu, a tak se tady schovávali před zlovůlí tehdejšího panstva. Říkalo se jim raubčíci – to je zbojník, pytlák, lupič. Ale já bych to tak neviděla, já si myslím, že to byli opravdu muži, kteří byli spíš nešťastní,“ je přesvědčená paní Vlasta.
Pověst o udatném Jankovi z Náramče
Vůdce těchto raubčíků byl pro svoji schopnost a statečnost Janek z Náramče. Zamiloval se do krásné dívky, jenže ji měl rád i majitel zdejšího Dvorečku, to byl zdejší správce, který si na tuto dívku také myslel.
V pověsti se dále říká, že tuto dívku z jejího rodného domku unesl. Když se to ale dozvěděl Janek se svojí družinou, přišli dívku osvobodit, správce zajali, uvázali ke stromu nedaleko velkého mraveniště a tam už se mravenci o správce postarali.
Loupili a kradli
Raubíři na severu Třebíčska ale také kradli a podnikali loupeživé výpady do okolí. „Tihle kluci museli něco jíst, museli tady něco lovit, nějakou zvěř, říká to pověst, ale na každém šprochu je pravdy trochu, a jestli to byli tehdejší Jánošíci, že bohatým brali a chudým dávali, to já nevím, spíš bych ale řekla, že to potřebovali hlavně pro sebe,“ domnívá se Vlasta Cahová z Rudíkova.
Jak se k skalám nejlépe dostanete?
Vystoupíte na rudíkovském vlakovém nádraží – trať Studenec – Velké Meziříčí. U nádraží se dá zaparkovat i autem. Odtud se vydáte směrem na východ jakoby podél kolejí. Budete míjet plot zahrádek po levé straně, na jednom ze sloupků je připevněné i povídání o Raubířských skalách s fotografiemi.
„Kdysi byla celá cesta značená červenými fáborkami, které jsme tu s kamarádkou rozmístily,“ říká Vlasta Cahová.
Za nádražím musíte přejít koleje a dostanete se na louku. Budete pokračovat dál východním směrem přes louku a pole, podél lesa, resp. mezi lesem a skalnatými ostrůvky uprostřed polí, po pravé straně míjíte menší údolí a za ním odbočíte první lesní cestou doprava. Ujdete asi 50 metrů a napravo před sebou uvidíte jednu z posledních dochovaných červených fáborek. U ní odbočíte doprava na zarostlou pěšinku, dál už se musíte prodírat houštím, až narazíte na samotné skály.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.