Kachle ze starých kamen ukazují příběhy svatých i sto let staré novinové zprávy
Z několika málo střípků, které ležely mnoho let pod zemí, dokážou archeologové a historici sestavit dávný příběh. Je to i případ 600 let starých kachlů z Velkého Meziříčí. Na své znovuobjevení čekaly v bývalém domku místního kamnáře.
V depozitáři muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré kachle. Nejsou úplné, některé střípky chybí, ale odborníci je nalepili na sádrovou podložku, a my dnes alespoň částečně můžeme obdivovat reliéfy, které je zdobí. "V roce 1933, když se opravoval dům na horním městě, tak metr pod zemí byla nalezena hromádka kachlů," říká muzejnice Lucie Pavelcová. Tehdy se nálezci domnívali, že v tom místě stávala kamna. Výzkum ale ukázal, že v domě byla kamnářská dílna. Kachle je přitom možné datovat až do patnáctého století.
Kachle zdobí reliéfy s biblickými výjevy. Na jednom je svatá Kateřina alexandrijská. "My ji tady vidíme jako královnu s korunou, v levé ruce má lilii a na pravé ruce jí přistála holubice nebo holoubek," popisuje pracovnice muzea. Druhý kachel zdobí výjev s Melicharem, jedním ze tří králů. Postavy na reliéfech jsou velmi jednoduché. "Souvisí to s lidovou tvorbou. Kamnář si možná formu upravil podle svého."
Zajímavé jsou i zadní strany kachlů, nebo přesněji jejich sádrových podložek. Ve třicátých letech minulého století, kdy je sestavovali, je archeologové podlepili novinami. My si teď můžeme přečíst dobové články se zemědělskou tématikou, staré reklamy nebo recenze na knihy. "Dává nám to kus historie," dodává Lucie Pavelcová.
Související
-
Starý vějíř z velkomeziříčského muzea připomíná velkou událost konce devatenáctého století
V policích depozitáře muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré vějíře. Některé dokumentují krásu doplňků dámské garderoby, jiné připomínají významné události.
-
Nejkreativnější, nejnavštěvovanější. Takové je Muzeum nové generace na žďárském zámku
Muzeum nové generace ve Žďáře patří mezi nejunikátnější v ČR. Nenabízí tisíce exponátů, zato návštěvníka vtáhne do vyprávění skrze moderní technologie.
-
Svět pod lupou. Pelhřimovské muzeum nalákalo návštěvníky muzejní noci na tajemství mikroorganismů
Festival muzejních nocí se po dvouleté přestávce vrátil do stovek míst v celém Česku. Lidé mohli bezplatně navštívit muzea, galerie nebo vybrané památkové objekty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová