Starý vějíř z velkomeziříčského muzea připomíná velkou událost konce devatenáctého století
V policích depozitáře muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré vějíře. Některé dokumentují krásu doplňků dámské garderoby, jiné připomínají významné události. Například velkou národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895.
"Ten vějíř je papírový," ukazuje pracovnice Muzea Velké Meziříčí Lucie Pavelcová na reklamní předmět z národopisné výstavy, která se konala v pražské Stromovce v roce 1895. Tehdy se parku říkalo královská obora. "Výstava trvala půl roku a za tu dobu ji navštívilo přes dva miliony lidí," dodává. Na vějíři je dokonce perem napsaná poznámka, že zobrazená roubená chalupa patří k expozici Horáckého statku odboru Velké Meziříčí. Zajímavá je i rubová strana vějíře. Je totiž plná dobových reklam.
Muzeum má ve svých depozitářích vějířů víc a mnohé z nich s sebou nesou i příběhy konkrétních lidí. Jde například o vějíř s kostěným základem, na kterém je napnuté plátno, a na něm přilepené husí peří. "Víme, že jej vlastnila jistá Marie Chlubnová, která tady ve Velkém Meziříčí zemřela v roce 1919," říká muzejnice. Vějíř se přes příbuzné dostal až do rukou bývalé ředitelky muzea, která je do sbírek věnovala.
Související
-
Sedlák z Vysočiny se setkal s parašutistou Kubišem dva dny před jeho hrdinskou smrtí
Dne 16. června 1942 se konalo v parku Národního muzea setkání tří statečných odbojářů: 25letého Aloise Denemarka, Jaroslava Kubiše a jeho bratra Jana Kubiše.
-
Ve Šlakhamru rozhýbá voda z náhonu i obrovské čtyřmetrové kladivo
Ještě dřív, než se železářský průmysl přestěhoval na severní Moravu, rostly hamry tam, kde se těžila železná ruda. Přesně takové místo bývalo i u Žďáru nad Sázavou.
-
Ve Velkém Pařezitém rybníku se voda nekazí. Může za to rašelina
Osmnáct hektarů a 400 tisíc krychlových metrů vody - tak velký je Velký Pařezitý rybník, který se rozkládá při úpatí nejvyšší hory Vysočiny, Javořice, nedaleko obce Řásná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.