K vyfouknutí rekordní bubliny je třeba trénovaný dech a speciální bublifuk

14. červen 2021

Matěj Kodeš z Lysé nad Labem je mistr ve vyfukování mýdlových bublin. Dokáže do jedné bubliny zavřít najednou tři auta, ale i pět tygrů.

V Pelhřimově, městě rekordů lámal další výkony. Za pouhých třicet vteřin postupně zavřel do bublin čtrnáct lidí.

„Dostal jsem se k tomu tady v Pelhřimově v roce 2005, kdy se mi podařilo dát do jedné bubliny patnáct lidí,“ vzpomíná na své rekordmanské začátky Matěj Kodeš z Lysé nad Labem.

Časem se mu podařily mnohem zajímavější kousky, se kterými jezdí po celém světě. „Třeba udělat nejdelší bublinový řetěz se mi povedlo udělat v Hongkongu. Bylo jich čtrnáct,“ říká s tím, že k tomuto výkonu použil holé ruce.

Recept na bublifuk je tajný

K vytvoření perfektní bubliny je samozřejmě potřeba kvalitní kapalina. Přesný recept si Matěj Kodeš samozřejmě hlídá. „Já vám prozradím, devadesát procent té kapaliny je destilovaná voda,“ směje se a dodává, že například k rekordu, který lámal v Pelhřimově, si připravil dvě bublifukové směsi. Záleží prý totiž i na počasí.

Některé bubliny Matěj Kodeš vytahuje z vaničky naplněné kapalinou pomocí obruče. To byl i případ posledního pelhřimovského rekordu, ve kterém postupně uzavřel do bublin čtrnáct lidí.

Klasickou bublinu ale samozřejmě vyfukuje tradičně, ústy. A výdech musí být dlouhý a rovnoměrný. „To byste nevěřila, jak moc odcházíte z fitcentra unavená po hodině dechového cvičení,“ dodává světoznámý bublinář.

Související