Ještě před sto lety nosili pánové odepínací límce a manžety. Hospodyně tak nemusely prát celé košile
Móda se prý často vrací. Zažili jsme návrat vzorů, střihů a barev šedesátých i sedmdesátých let minulého století, objevily se i prvky z let padesátých. Většinou jde ale o dámskou módu. Co byste řekli návratu vyměnitelných manžet a límců u pánských košil? Manželky by možná zaplesaly. My jsme je objevili ve velkomeziříčském muzeu.
"Tyto doplňky jsou z pozůstalosti inženýra Františka Navrátila, což byl velkomeziříčský rodák," říká pracovnice Muzea Velké Meziříčí Lucie Pavelcová.
Na stole leží odepínací manžety a límečky k pánským košilím, které pocházejí z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Za jejich vznikem stála jistá Američanka, které se už nechtělo prát celé manželovy košile, a tak vždy odpárala límeček, vyprala ho a zase ho přišila. Později už byly límečky odepínací.
Odepínací manžety byly buď naškrobené, nebo napuštěné kaučukem. Působily tak poněkud plastově. A jak je vidět i na exponátech ve velkomeziříčském muzeu, vypadají i po sto letech dobře.
Límečky byly opatřené knoflíkovými dírkami a na těch v muzeu je znát opravdu kvalitní krejčovská práce. "Je to z pánského krejčovství Lassmann z Brna," ukazuje Lucie Pavelcová na nápis na vnitřní straně límečku. Ostatně i na vnitřní straně manžet jsou uvedené firmy a velikosti. "Tady si můžeme přečíst 9,5, což byl v palcích rozměr té manžety," dodává muzejnice.
Související
-
Schulzovy filtry zdobí náměšťskou kulturní promenádu. Technická památka je v Česku ojedinělá
Na místě bývalé čističky odpadních vod v Náměšti nad Oslavou je kulturní promenáda. Dominují jí dva sloupy. Schulzovy filtry jsou jediné svého druhu v Česku.
-
Jan Bartejs bojoval proti nacismu v zahraniční armádě, po válce byl vyznamenán
V Hálkově ulici v Třebíči je pamětní deska plukovníku in memoriam Janu Bartejsovi. Příslušník československé zahraniční armády ve Francii a Velké Británii zemřel ve výkopu.
-
Japonský nůž by neměl chybět v žádné kuchyni, jedním z těch základních je Kiritsuke
Slyšeli jste někdy názvy Kiritsuke, Santoku nebo Gyoto? Jde o typy japonských nožů. Milan Tůma z Přibyslavic se v nich zhlédl, a naučil se je vyrábět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka