Trampskou osadu Holster založily samé dívky. Místo šerifa si zvolily madam

23. květen 2024

Dovedete si představit trampskou osadu bez chlapů? My jsme jednu takovou objevili v malebném údolí říčky Brtničky na Jihlavsku. Osada je to poměrně mladá, existuje jen pár let, ale má se čile k světu.

„Po jednom táboře, v roce 2020, jsme tak seděly a rozhodly se, že si pořídíme společné týpí,“ vzpomíná osadnice Réňa na okamžik, který vedl ke vzniku osady. „Řekly jsme si, že když už budeme mít společný majetek, tak by bylo vhodné tomu dát formu, tak nás napadlo založit osadu,“ pokračuje ve vzpomínkách. Týpí staví osadnice v sezóně pořád, ale protože chtěly mít základnu, kam by mohly jezdit po celý rok, rozhodly se zakotvit v maringotce nedaleko obce Malé na Jihlavsku.

Založení osady šesti zakladatelek se odehrálo tradičně ve slavnostním stylu

Založení osady šesti zakladatelek se odehrálo tradičně ve slavnostním stylu. „Udělaly jsme tady takový rituál a zvolily jsme madam,“ říkají trampky, které si říkají Réňa, Křéča, Evča a Janča. „Říkaly jsme si, šerifka, no, nakonec označení madam vyhrálo.“ Změnu provedly i co se týče slavnostní osadní písně. Místo Vlajky, která tradičně zní při zapalování ohně, zvolily píseň Zvláštní znamení touha. A od kamarádky trampky se pak dozvěděly, že tato píseň k holčičím osadám patří.

Osada má samozřejmě i svou vlajku. Je na ní kosočtverec s parohy. Holky mají očividně smysl pro humor. V plánu je i výroba totemu, zatím ale mají přednost práce na tábořišti. „Chystáme se zastřešit verandu, nedaleký les potřeboval hodně péče, takže hodně víkendů bylo s motorovkou,“ dodávají s tím, že na muže v žádném případě nezanevřely, a pomoc vítají. A rády přivítají i nové osadnice.

Spustit audio