Halali se hraje ke všeobecné poctě ulovené zvěře. Název pochází z francouzštiny
Myslivecké troubení patří k honům už dlouhá léta a má pevná pravidla. Jinak trubači troubí na začátku honu, jinak, když lovec skolí jelena.
My jsme ve Velkém Meziříčí navštívili zkoušku Babylonských trubačů, kteří hrají i celé Hubertské mše.
„Kromě toho, že děláme veškeré myslivecké činnosti, jak se na myslivce patří, se snažíme ozvláštňovat lovecké akce mysliveckým troubením,“ říká vedoucí souboru Miroslav Nováček. Babylonští trubači se jmenují podle historické kamenné rozhledny u Kramolína na Třebíčsku, kde se poprvé sešli.
Rohy bez klapek
Narozdíl od koncertních lesních rohů, nemají ty myslivecké žádnou mechaniku. Laicky řečeno jsou to jen stočené trubky, které mají na jednom konci nátrubek, na druhém jsou rozšířené, a dělí se na lesnice a borlice. „Dá se na ně hrát jen několik základních přirozených tónů. Ta borlice je o polovičku kratší, zní o oktávu výše.“
V souboru babylonských trubačů hraje i několik žen. „Na mých prvních střeleckých závodech jsem slyšela hraní a řekla jsem si, že to je pro mě zajímavější než střílení živé zvěře,“ říká Sylvie Klusáčková. S dechem problémy nemá. Jako každý jiný sval, musí se prý i nátisk denně trénovat.
Miroslav Nováček také vysvětlil, co je to vlastně to myslivecké Halali. „Skladba ke všeobecné poctě ulovené zvěře. Hraje se na závěr loveckých akcí. Vychází to z francouzštiny. Halali znamená zde leží.“ Babylonští trubači mají dokonce v repertoáru i své Babylonské halali.
Související
-
Horečtí trubači pomáhají udržet myslivecké tradice. Okrašlují slavnosti a dávají lovcům signály
Horečtí trubači jsou souborem, ze kterého na vás dýchne radost z hudby a přátelská atmosféra. Pravidelně hrávají i na Svatohubertských slavnostech.
-
Trubači krášlí mnoho mysliveckých zvyků. Hráčů na lesní roh přibývá, ale pořád je jich málo
V listopadu začíná doba lovů. Při procházce přírodou proto snadno uslyšíte střelbu, v tom případě zůstaňte co nejdále. Ovšem můžete zaslechnout také zvuk lesního rohu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.