Constantin Kinský ve své knize říká, že všechno je dar

22. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Constantin Kinský

Umět si vážit toho, co máme, umět se rozhodnout, umět se zasmát sám sobě, ale hlavně umět se v dnešním shonu a běhu života zastavit.

Takové jsou hlavní myšlenky knihy, kterou pár dní před Vánoci vydává majitel zámku ve Žďáře nad Sázavou, obchodník a mecenáš Constantin Kinský. Podepsaná je pod ní také spoluautorka Natália Rollko, která všechno, o čem se s majitelem zámku ve Žďáře nad Sázavou bavila, uspořádala do knižní podoby. Společně ji pak nazvali Všechno je dar.

„Natálie k nám přijela, že by se ráda pustila do spolupráce se mnou, takže to byla spíš taková živá diskuse u stolu, u kafe. Ona se ptala na témata, která ji baví, a z toho vyšla tato knížečka,“ vzpomíná hrabě Kinský. „Z čeho mám největší radost, je to, že se v tom lidi najdou. Často se mi stává, že mi někdo řekne, jak knížku náhodou otevřel, a to bylo přesně ono! Je to pestré, člověk se tam najde,“ usmívá se autor. 

Vánoce u Kinských

V kapitole nazvané Včerejšek ani zítřek neexistuje, se například dočteme toto: Před Vánoci hrajeme v kostky. Na základě získaných bodů víme, kdo má komu vymyslet a darovat vánoční dárek. Každý člen naší rodiny kromě dětí je obdarován pouze jedním dárkem. Když si ho pak pod stromečkem rozbalujeme, tipujeme, od koho ho máme. Je to úsměvné a bohatě nám to stačí, protože méně je více a zároveň hrajeme společenskou hru, která nás baví.

Constatntin Kinský říká, že se musel naučit se zastavit. Pomohlo mu v tom právě přemýšlení při psaní knihy, ale takové situace se i při svém hektickém životním stylu snaží nacházet v každodenním životě. „Pro mě je to boj, je to úplně proti mému charakteru,“ směje se, ale takové chvíle přece nachází: „Například když si umývám ruce. Ten kontakt s vodou, studenou, teplou, to se zastavíte, uklidníte. Teď při covidu by to mělo trvat třicet vteřin, takže máte v tom dni moment, kdy jste tady a teď. A být tady a teď je kouzelné a umožní vám nabrat znova energii, najít se sám sebe, otevřít se ostatním a oslavit krásu toho daru života,“ uzavírá Constantin Kinský.

Spustit audio

Související