Byly doby, kdy k přijetí na školu nestačily jedničky a volné místo. Vše mohl zhatit politický škraloup
Dnes devadesátiletý Pavel Janeček z Černovic na Pelhřimovsku si s minulým režimem užil své. V padesátých letech přišla rodina o obchod, a on sám začínal svůj sen o architektuře zednickým výučním listem.
Později zakázali studium i jeho synovi. Oba nakonec vysokou školu stejně vystudovali. To ale nebyl konec, měl ještě dceru. „Když byla v posledním ročníku dcera, tak nás zajímalo, co bude. A děly se věci. Pan ředitel nás pozval do školy a sdělil nám, že pro negativní angažovanost mě jako otce, nemůže dcera studovat na žádné škole, a že musí taky nastoupit taky do učení,“ vzpomíná Pavel Janeček. V té chvíli věděl, že takovou křivdu už nemůže dopustit.
Dcera Radka byla velmi talentovaná ve sportu a hudbě, a chtěla studovat na konzervatoři. „Zatímco u syna jsme to překousli, u tý malý holky se mně to zdálo naprosto nepřijatelný, aby se šla učit kuchařkou nebo švadlenou, když má takovej talent. Tak jsme se vzepřeli.“
Rodina podala žalobu na ředitele školy a psala dopisy na další instituce. Dcera Radka dokonce napsala dopis prezidentu Gustávu Husákovi, na který dostala vstřícnou odpověď. Bylo to v roce 1979. Radami, neoficiálně, pomohli i právníci, a řada přátel v různých funkcích vyjádřila podporu posudky, které vyvracely původní nedoporučení ředitele školy. „Dokonce mně nabídl spolupráci Ota Plášil z Obrataně. To byl sokolský funkcionář a lidumil. Já si ho pamatuju jako žáček ze Sokola. Že má na ministerstvu školství nějaký starý Sokolky, že by s tím pomohl,“ dodává Pavel Janeček.
Díky osobní statečnosti ředitelky konzervatoře mohla Radka, i přes zákaz, přijít ke zkouškám. Zvládla je výborně, a i to pomohlo k dobrému konci. Posledním krokem pak bylo sezení u ředitele základní školy, který napsal původní posudek. Školní inspektor mu nařídil sepsat posudek nový. „A ten ředitel, který Radku na škole učil hudební výchovu, tak ten tam seděl v tý svý kanceláři jak oukropek, úplně zlomený. Nakonec to dopadlo tak, že já jsem mu to došel nadiktovat,“ říká Pavel Janeček s tím, že poté samozřejmě všechny žaloby stáhnul.
Radka hudbu vystudovala a učí ji na základní umělecké škole v Praze. Pavel Janeček má dodnes archivované všechny dopisy, úřední listiny i podací lístky. Rozhodl se jejich fotokopie připojit k příběhu, který o svém boji s totalitním režimem sepsal.
Související
-
O památníky obětem první i druhé světové války v Černovicích se zasloužili dědeček a vnuk
Je jen málo lidí, kteří mohou vyprávět o druhé světové válce. V Černovicích na Pelhřimovsku žije dnes devadesátiletý Pavel Janeček, který staré časy zaznamenává v knihách.
-
Na Černovice je možné se koukat hned ze šesti vyhlídek. První byla ta na Svidníku
Kolem Černovic na Pelhřimovsku vede nová turistická trasa. Spojuje šest vyhlídkových míst. První před skoro sto lety postavil otec místního patriota Pavla Janečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.