Byly doby, kdy k přijetí na školu nestačily jedničky a volné místo. Vše mohl zhatit politický škraloup

14. květen 2024

Dnes devadesátiletý Pavel Janeček z Černovic na Pelhřimovsku si s minulým režimem užil své. V padesátých letech přišla rodina o obchod, a on sám začínal svůj sen o architektuře zednickým výučním listem. 

Později zakázali studium i jeho synovi. Oba nakonec vysokou školu stejně vystudovali. To ale nebyl konec, měl ještě dceru. „Když byla v posledním ročníku dcera, tak nás zajímalo, co bude. A děly se věci. Pan ředitel nás pozval do školy a sdělil nám, že pro negativní angažovanost mě jako otce, nemůže dcera studovat na žádné škole, a že musí taky nastoupit taky do učení,“ vzpomíná Pavel Janeček. V té chvíli věděl, že takovou křivdu už nemůže dopustit.

Dcera Radka byla velmi talentovaná ve sportu a hudbě, a chtěla studovat na konzervatoři. „Zatímco u syna jsme to překousli, u tý malý holky se mně to zdálo naprosto nepřijatelný, aby se šla učit kuchařkou nebo švadlenou, když má takovej talent. Tak jsme se vzepřeli.“

Rodina podala žalobu na ředitele školy a psala dopisy na další instituce. Dcera Radka dokonce napsala dopis prezidentu Gustávu Husákovi, na který dostala vstřícnou odpověď. Bylo to v roce 1979. Radami, neoficiálně, pomohli i právníci, a řada přátel v různých funkcích vyjádřila podporu posudky, které vyvracely původní nedoporučení ředitele školy. „Dokonce mně nabídl spolupráci Ota Plášil z Obrataně. To byl sokolský funkcionář a lidumil. Já si ho pamatuju jako žáček ze Sokola. Že má na ministerstvu školství nějaký starý Sokolky, že by s tím pomohl,“ dodává Pavel Janeček.

Díky osobní statečnosti ředitelky konzervatoře mohla Radka, i přes zákaz, přijít ke zkouškám. Zvládla je výborně, a i to pomohlo k dobrému konci. Posledním krokem pak bylo sezení u ředitele základní školy, který napsal původní posudek. Školní inspektor mu nařídil sepsat posudek nový. „A ten ředitel, který Radku na škole učil hudební výchovu, tak ten tam seděl v tý svý kanceláři jak oukropek, úplně zlomený. Nakonec to dopadlo tak, že já jsem mu to došel nadiktovat,“ říká Pavel Janeček s tím, že poté samozřejmě všechny žaloby stáhnul.

Radka hudbu vystudovala a učí ji na základní umělecké škole v Praze. Pavel Janeček má dodnes archivované všechny dopisy, úřední listiny i podací lístky. Rozhodl se jejich fotokopie připojit k příběhu, který o svém boji s totalitním režimem sepsal.

Spustit audio

Související