Znovu vidět barevný svět je jako zázrak
Šedý zákal neboli katarakta postihne ročně na osm desítek tisíc lidí – totiž zhruba tolik operací se v České republice na očních odděleních a klinikách provádí. Většina pacientů je v seniorském věku, ale v některých případech se s ním setká i mladší člověk.
„Může to být například vlivem vedlejších účinků některých léků, především kortikoidů,“ vysvětlila v poradně o šedém zákalu odvysílané na Regionu primářka očního oddělení Nemocnice Třebíč Jaroslava Helmanová.
Právě to byl zřejmě můj případ, protože kortikoidy beru na astma. Obvykle se místo zakalené čočky voperuje nová, která je monofokální – senior tak nemusí nosit brýle na dálku a zůstane mu jen několik dioptrií v brýlích na čtení. To se ale mladším pacientům nedoporučuje, a tak jsem vyrazila na jednu z brněnských klinik, kde se zabývají i operacemi mladších pacientů.
Při vyšetření vám přístroj „rozkrájí“ oko
První návštěva na klinice zahrnuje spoustu vyšetření. To, co známe od očního lékaře, tedy měření počtu dioptrií, nitroočního tlaku a přezkoušení ostrosti vidění, je doplněno dalšími. Přístrojů byla spousta, díváte se na různé tvary, barvy, čáry, hvězdy a podobně. „Toto vyšetření se nazývá OCT, tedy optická koherentní tomografie a vyšetřuje se jím především sítnice pacienta v jednotlivých řezech. Umožňuje pohled do místa nejostřejšího vidění, do vrstev fotoreceptorů, vrstev nervových vláken, vidíme, zda tam není nějaká degenerace nebo dírka,“ vysvětluje oční lékařka Kristina Vodičková z kliniky Lexum.
Nejen, že každý člověk má jiné oči, ale i každé oko má každý člověk jiné. Proto se musí oči pečlivě vyměřit a čočky se vyrobí na míru. Jsou opatřeny malinkými značkami, které ukazují levé a pravé oko, ale také jakým koncem patří čočka nahoru a jakým dolů.
Operace je za chviličku – ani o ní nevíte
Dnes se šedý zákal operuje ambulantně – ráno přijdete a za pár hodin jdete domů. Oko se musí připravit, takzvaně rozkapat a znecitlivět. „Používáme látky, které otvor do oka, tedy zornici, rozšíří, aby bylo všechno dobře vidět. Chirurg si potom do oka řízne, udělá velmi malý otvůrek a tím vpraví nástroj do pouzdra, v němž je zkalená čočka,“ popisuje postup Kristina Vodičková. Ultrazvukem čočku rozdrtí, vysaje ji a do prázdného pouzdra se vpraví čočka akrylátová.
Představa, že mi někdo dělá něco takového v oku, se mi pranic nelíbila, ale všechny obavy jsou zbytečné. Znecitlivění je dokonalé a navíc pacienti dostávají i tabletku na uklidnění. Dokonce jsem si mohla s operujícím lékařem povídat o tom, co právě dělá!
Za deset až patnáct minut je hotovo, odoperované oko se ošetří mastičkou a zalepí. Pak už se můžete pomalu oblékat a s doprovodem odejít domů. Několik týdnů po operaci se do operovaného oka kapou protizánětlivé a antibiotické kapky, na to je potřeba myslet několikrát za den, ale to je opravdu maličkost.
Když jsem se po operaci mohla znovu podívat na ostrý a barevný svět, bylo to jako zázrak.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.