Zažijte Vánoce v lidovém duchu. V chalupě pod lípou v Krásném na Žďársku

17. prosinec 2019

Chalupa pod lípou v obci Krásné je jen pár metrů od hranic kraje Vysočina s krajem Pardubickým.

Stavení jsou tu většinou v horském stylu s malými okny a dřevěným hrázděním. Těsně vedle obrovské památné lípy stojí přesně taková chaloupka, kde žijí Štukhejlovi s malým synem Matějem. Už druhé Vánoce chtějí otevřít dveře své chalupy všem, kdo chtějí zažít svátky v lidovém duchu a podívat se, jak se žilo dříve.

Látkové dekorace

Anna Štukhejlová vystudovala textilní školu a v dílně má rozpracované látkové dekorace pro letošní výstavu. Šije látkové stromečky, postavičky, s vánoční tématikou nebo bytové dekorace - závěsy, sedáky, povlečení a podobně. Kromě toho také vaří a peče. Všichni příchozí by se tu měli během výstavy cítit dobře.

Až do začátku ledna

Chalupa bude pro lidi otevřená až do pátého ledna, zatím se všechno připravuje. Plná výrobků i od jiných umělců bude stodola i prosklený zahradní domek. „Jsou to vesměs rukodělné výrobky, tradiční slaměné nebo háčkované dekorace, ozdoby, dřevěné hračky nebo keramika,“ říká Anna Štukhejlová.

Další výstavy

Vánoční výstava není jediná příležitost, kdy se v Chalupě pod lípou něco děje. „Míváme i jarní výstavu, která ale v příštím roce nebude, protože čekáme druhého syna,“ usmívá se nastávající maminka. „Pak máme certifikát ukázkové přírodní zahrady, takže zveme i na víkend otevřených zahrad. V létě míváme divadýlka pro děti a kolem dvacátého srpna pořádá manžel festival, letos bude tématem venkovská architektura. A na podzim jsme se přidali ke Dni otevřených ateliérů,“ uzavírá Anna Štukhejlová.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?