Z fotbalového darebáka je teď rozhodčí oceněný Cenou fair play

8. březen 2018
František Novotný, fotbalový rozhodčí

Když František Novotný z Krahulova hrával na Třebíčsku fotbal, byl pěkné kvítko. Nikdo by neřekl, že za pár let z něj bude rozhodčí. A co víc. Že za pomoc zraněnému hráči dostane Cenu fair play.

„Bylo chladný počasí, pršelo, hosté nastupovali jen v deseti hráčích, protože jich bylo málo,“ František Novotný vzpomíná na osudový zápas z 22. října roku 2017. Tehdy v Nárámči hrálo Mohelno. „Patnáct minut před koncem, za stavu 3:0 pro domácí, útočník Tomáš Jeřábků utíkal proti brance domácích. Brankář vyběhl a oba dva se v plný rychlosti srazili. Tomáš odletěl od toho brankáře a zůstal ležet. Jen chrčel, vykulený voči,“ popisuje rozhodčí. Zareagoval okamžitě. Zjistil, jestli nemá zraněný zapadlý jazyk a uložil ho do stabilizované polohy. Samozřejmě zavolal záchranku. Když druhý den zašel do nemocnice, hráč si zpočátku na nic nepamatoval. „Co mám zprávy, tak chlapec je v pořádku,“ dodává.

Jsme taky jenom lidi

Právě za pomoc Tomáši Jeřábkovi dostal František Novotný Cenu fair play. Myslí si ale, že patří všem rozhodčím. „Aby některý kluby, některý funkcionáři viděli, že jsme taky jenom lidi,“ vysvětluje.

Na okrese Třebíč jsem byl jeden z největších darebáků na hřišti

František Novotný začal hrát fotbal jako šestiletý chlapec. „Jsem odchovanec bejvalý Slávie Třebíč,“ říká. Fotbal měl vždycky rád a šel do něj se vší energií i srdcem. „Na okrese Třebíč jsem byl jeden z největších darebáků na hřišti,“ přiznává a přidává i jednu vzpomínku, na kterou hrdý není. „Byla tam i jedna inzultace rozhodčího. Tak jsem ho jenom trošku chytl pod krkem, a bylo to. Ale to už je dneska braný jako inzultace,“ popisuje. Rozhodčího napadl po zápasu a jako trest si odnesl dvanáctiměsíční zákaz činnosti. Celý rok nesměl na trávník. „Dodneška se za tohle stydím, protože dneska jsem na druhý straně,“ říká. Práci rozhodčích teď také vidí jinak. „Jsme prostě jenom kolegové, kamarádi, který máme rádi fotbal.“

Cena Fair play rozhodčímu Františku Novotnému

Hlavní je, že se něco děje, že je utkání vyhrocené

A jak se vlastně s fotbalisty stal rozhodčí? Když František Novotný přestal aktivně hrát, začal trénovat mládež. "Člověk, kterej dělá celej život fotbal, tak bez něj být nemůže,“ vysvětluje důvod, proč se pak rozhodl dělat rozhodčího. Píská okresní i krajskou soutěž, a za odměnu asistoval třeba i při zápasu Jihlava - Slovan Bratislava. Užije si prý ale i nižší soutěže. Hlavní je, že se něco děje, že je utkání vyhrocené. „Nezapomenu na utkání Radešínská Svratka - Moravec. „Bylo tam čtyři sta padesát platících diváků a bylo to derby se vším všudy,“ vzpomíná. Domácí tehdy vyhráli a hostům se to nelíbilo. „Měl jsem krásnou fotku, kdy jedni po mně plivali, a druzí chválili,“ říká s úsměvem.

  • Životní styl
  • Publicistika