VIDEO: Hana tul set net tas. K bojovému umění taekwon-do korejština patří

Korejské bojové umění taekwon-do je poměrně mladé. Vzniklo v roce 1955 původně pro vojenské účely. Dnes už je to civilní sport zaměřený především na sebeobranu. Úspěšnou základnu má taekwon-do i ve Velkém Meziříčí.

„Taekwon-do je korejské bojové umění sebeobrany. Proti karate se taekwon-do hodně zaměřuje na kopy,“ říká trenér taekwon-do ve Velkém Meziříčí Tomáš Kuba. Také samotný název v překladu znamená cesta rukou a nohou nebo umění kopů a úderů. Ve skupině, která se pravidelně schází v tělocvičně základní školy v Oslavické ulici jsou cvičenci různého věku i výkonnostních tříd. Stejně jako v jiných východoasijských sportech, mají na sobě kimono, v korejštině zvané dobok. „Dobok se od kimona vyznačuje nápisy, a to po všech stranách,“ dodává Tomáš Kuba. A nechybí ani barevné pásky, přičemž černý znamená nejvyšší třídu.

Tréninky černých pásů probíhají jen v korejštině

Při tréninku často zaznívá korejština. Nejčastěji je slyšet hana tul set net tas, což znamená v překladu jedna dvě tři čtyři pět. „Když se vedou tréninky jenom s černými pásy, tak probíhají jenom v korejštině, protože máme korejského velmistra,“ dodává trenér. „Hlavně se mi líbí, že je to sebeobrana. V reálném životě člověk sám sebe ubrání, i své blízké, kamarády,“ říká držitel černého pásu Tomáš Molnár a dodává, že v soukromém životě zatím taekwon-do naštěstí použít nemusel.

Takewon-do, Velké Meziříčí

Ke každému přistupujeme při tréninku individuálně podle jeho dispozic

Hlavní filozofií taekwon-do je pět zásad: zdvořilost, čestnost, vytrvalost, sebeovládání a nezdolný duch. „Taekwon-do je vhodné pro všechny bez ohledu na pohlaví, věk nebo váhu. Samozřejmě každý cvičí podle svých dispozic, k tomu přistupujeme na tréninku individuálně,“ říká Tomáš Kuba. V jeho týmu jsou i dvě sestry ve věku sedm a devět let. Při tréninku jsou pochopitelně pomalejší, ale trenér se jim věnuje stejně, jako ostatním.

Spustit audio