V roce 1931 měla v Jihlavě koncert Alma Rosé. Byla neteří Gustava Mahlera

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koncertní houslistka Alma Rosé byla neteří skladatele Gustava Mahlera

Gustav Mahler, rodák z Vysočiny, nebyl jediným slavným členem své rodiny. Do hudební historie se zapsala i jeho neteř Alma Rosé.

O této ženě se mluví především v souvislosti s posledními dvěma lety jejího života. V koncentračním táboře Osvětim vedla ženský orchestr, který měl za povinnost hrát vězňům při odchodu do práce a příchodu z ní.

Neteř skladatele

Alma Rosé s narodila ve Vídni v roce 1906. Její matkou byla Justina, rozená Mahlerová, která se narodila v Jihlavě, a byla sestrou slavného hudebního skladatele Gustava Mahlera. Jméno Alma ostatně dostala její dcera po Gustavově manželce. Hudba byla blízká i otci Almy Rosé, Arnoldovi, který byl prvním houslistů dvorní opery i vídeňských filharmoniků. Nebylo tak divu, že se i Alma od raného dětství věnovala hudbě.

Koncertní houslistka Alma Rosé byla neteří skladatele Gustava Mahlera

Alma Rosé byla nezávislá, úspěšná a ambiciózní. V té době něco nevídaného

„Mnoho hodin denně dobrovolně cvičila na housle, a kromě toho byla vedena ke znalosti cizích jazyků,“ říká jihlavský badatel Zdeněk Geist. Z Almy vyrostla nezávislá, úspěšná a ambiciózní žena. „Snažila se vymanit z tradiční šablony, že se žena má starat o muže,“ dodává badatel. Alma Rosé založila čistě ženský orchestr, se kterým procestovala velkou část Evropy.

Rodina s židovskými kořeny musela po Anschlussu z Rakouska

V roce 1938 ale vše nabralo jiný směr. Rodina s židovskou minulostí musela z Rakouska bez majetku odejít. „Matka Justina v létě 1938 umírá, bratrovi se už podařilo utéct. Alma s otcem odjeli do Velké Británie,“ říká Zdeněk Geist s tím, že v Londýně práci nenašli. Alma cítila za otce zodpovědnost, a vydala se hudbou vydělávat do Holandska. Po zabrání západní Evropy Hitlerem tam musela nedobrovolně zůstat.

V Osvětimi vedla Alma ženský orchestr

„Nacistická smyčka kolem ní se stahovala,“ popisuje situaci badatel Geist. Při pokusu dostat se přes Francii do Švýcarska Almu Rosé nacisté zajali. Skončila v Osvětimi, kde v roce 1944 zemřela.