S vodníkem Francem kolem řeky Bystřice. Pohádková stezka vede podél cyklostezky do Domanínku

Nejdříve vznikla pohádková knížka o šikovných dětech z Bystřice nad Pernštejnem a pak i pohádková stezka podél řeky Bystřice. Obojí vymyslel a zpracoval autor Jan Rossi
Nejdříve vznikla pohádková knížka o šikovných dětech z Bystřice nad Pernštejnem, a pak i pohádková stezka podél řeky Bystřice.
Obojí vymyslel a zpracoval autor Jan Rossi. Stezka není dlouhá a vede z Bystřice směrem k Domanínku, část jí vede oblíbeným parkem miniatur hradů z okolí Bystřice.
Pohádkovou stezkou provází příběh hodného Bystřického vodníka pana France. Pan Franc hlídal děti, aby se neutopily, v zimě podepíral led, aby se bruslaři neprobořili, rybářům naháněl ryby, a ovdovělou paní Marjánku těšil svým povídáním. Co se v pohádce stalo dál, si už každý přečte na panelech s obrázky.
Odměna za vyplnění ankety
Zastavení na pohádkové stezce je deset a panely jsou oboustranné a očíslované. Na každém je naznačen další směr chůze, která není náročná časově ani fyzicky. „Tady je napsáno, kudy máte jít dál, když jdete z jedné nebo z druhé strany. Dlouhá je asi kilometr. To ujdou i ty nejmenší děti. Je to dělané vyloženě pro rodiny s dětmi, tady ten QR kód, to je vlastně anketa. Když si ji lidé načtou, tak nám můžou napsat. A když tu anketu vyplníte, tak si můžete zajít na bystřické infocentrum pro malý dáreček, takovou odměnu,“ přidává vysvětlení autor stezky.
Stezku má prošlou pěšky i projetou na kole. „My tudy chodíme v letě k našim, protože oni bydlí v Domanínku, a je to hrozně fajn potkávat ty lidi, když u panelů stojí a čtou,“ usmívá se Jan Rossi. Směje se i když mluví o silném větru. „Panely jsou otočné, takže když fouká vítr, tak to občas sejme nějakého cyklistu.“ Přestože všechny panely vyrobil vlastnoručně z pevného dubového dřeva a každému udělal stříšku, aby odolal sněhu i dešti, jeden z panelů už utrpěl škodu od vandalů. „To už holt ke společnosti patří. Taky jsem byl mladý, takže se na ně nezlobím, ale rád bych jim řekl – hoši, pojďte si to zpravit, ať víte, co jste udělali,“ říká nakonec Jan Rossi.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.