S vodníkem Francem kolem řeky Bystřice. Pohádková stezka vede podél cyklostezky do Domanínku
Nejdříve vznikla pohádková knížka o šikovných dětech z Bystřice nad Pernštejnem, a pak i pohádková stezka podél řeky Bystřice.
Obojí vymyslel a zpracoval autor Jan Rossi. Stezka není dlouhá a vede z Bystřice směrem k Domanínku, část jí vede oblíbeným parkem miniatur hradů z okolí Bystřice.
Pohádkovou stezkou provází příběh hodného Bystřického vodníka pana France. Pan Franc hlídal děti, aby se neutopily, v zimě podepíral led, aby se bruslaři neprobořili, rybářům naháněl ryby, a ovdovělou paní Marjánku těšil svým povídáním. Co se v pohádce stalo dál, si už každý přečte na panelech s obrázky.
Odměna za vyplnění ankety
Zastavení na pohádkové stezce je deset a panely jsou oboustranné a očíslované. Na každém je naznačen další směr chůze, která není náročná časově ani fyzicky. „Tady je napsáno, kudy máte jít dál, když jdete z jedné nebo z druhé strany. Dlouhá je asi kilometr. To ujdou i ty nejmenší děti. Je to dělané vyloženě pro rodiny s dětmi, tady ten QR kód, to je vlastně anketa. Když si ji lidé načtou, tak nám můžou napsat. A když tu anketu vyplníte, tak si můžete zajít na bystřické infocentrum pro malý dáreček, takovou odměnu,“ přidává vysvětlení autor stezky.
Stezku má prošlou pěšky i projetou na kole. „My tudy chodíme v letě k našim, protože oni bydlí v Domanínku, a je to hrozně fajn potkávat ty lidi, když u panelů stojí a čtou,“ usmívá se Jan Rossi. Směje se i když mluví o silném větru. „Panely jsou otočné, takže když fouká vítr, tak to občas sejme nějakého cyklistu.“ Přestože všechny panely vyrobil vlastnoručně z pevného dubového dřeva a každému udělal stříšku, aby odolal sněhu i dešti, jeden z panelů už utrpěl škodu od vandalů. „To už holt ke společnosti patří. Taky jsem byl mladý, takže se na ně nezlobím, ale rád bych jim řekl – hoši, pojďte si to zpravit, ať víte, co jste udělali,“ říká nakonec Jan Rossi.
Související
-
Jihlavské seniorky se sešly při zdobení kraslic. Komunitní centrum nabízí i tanec
V Jihlavě se senioři nenudí. Komunitní centrum nabízí kurzy keramiky, angličtiny, orientálních tanců, focení, a teď před svátky i velikonoční tvoření.
-
Už několik desítek let vyrábí hydraulické díly do letadel firma Jihlavan na Vysočině
Letěli jste už někdy na dovolenou nějakým Boeingem nebo Airbusem? Aby takové letadlo mohlo bezpečně přistát, musí se na spodní části letadla otevřít podvozek.
-
Bára a Nick zažili požár, při kterém přišli o pána. Na nového teď čekají v útulku v Mírovce
Český rozhlas Vysočina pomáhá psům v útulcích v našem kraji najít nové pány. Určitě by si je zasloužili i černí kříženci Bára a Nick.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.