V kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě stojí unikátní pašijový betlém. Představuje celý velikonoční příběh
V Jihlavě je od 5. března poprvé k vidění celý velikonoční betlém. Historie jeho nejstarších částí sahá až do devatenáctého století, nejnovější figurky přibyly až po roce 2000.
Celý pašijový příběh si můžete připomenout v kostele svatého Jakuba Většího od Popeleční středy až do konce Velikonoc.
„Postní nebo pašijový betlém byla tradice podobná betlémům vánočním už od raného středověku,“ říká jihlavský průvodce Marek Skřivánek. Spolu s amatérským hodinářem a průvodcem Vojtěchem Blažkem opravili a sestavili pašijový betlém, který se skládá z asi šedesáti figurek. V podstatě poprvé je postavený v takovém rozsahu. „Je složený z více velikonočních betlémů, které tady byly po Jihlavě. Část kalvárie byla na Jánském kopečku,“ říká Vojtěch Blažek.
V rámci České republiky je tak rozsáhlý pašijový betlém opravdu unikátní. Většinou se totiž stavěly pašijové betlémy papírové. „Pouze víme, že v Bechyni si manželé vyrobili krásný dřevěný betlém, ale ten je úplně nový,“ říká Marek Skřivánek s tím, že vznik scény Poslední večeře Páně v jihlavském betlému může sahat až do devatenáctého století. „Těla jsou kašírovaná, hlavičky jsou voskové,“ dodává. Figurky v jihlavském betlému vznikaly postupně, poslední dokonce až v roce 2004.
Pašijový betlém představuje příběh celého velikonočního týdne. Začíná scénou příjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma a končí jeho nanebevstoupením. Mezi scénami najdeme například Kristovu modlitbu v Getsemanské zahradě, poslední večeři, svatého Petra s kohoutem, oběšeného Jidáše, křížovou cestu a samozřejmě ukřižování. „Ty scény se musí kombinovat, aby šly po sobě a dávaly smysl,“ dodává Vojtěch Blažek.
Pašijový betlém bude v kostele svatého Jakuba Většího v Jihlavě stát od Popeleční středy až do konce Velikonoc. Veřejnost si ho může prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek, které nabízí městská organizace Brána Jihlavy. První se koná 27. března od 16 hodin.
Související
-
Jak správně vyrobit a pečovat o mašlovačku z husího peří podle Petry Burianové
Mašlovačka z husího peří nepatří do myčky. Klidně může zůstat v hrnci se sádlem, radí při výrobě peroutek z husího peří Petra Burianová.
-
Vzácné liturgické předměty Želivského kláštera dostaly svou digitální podobu v podobě 3D modelů
Běžně nepřístupné monstrance a kalichy Želivského kláštěra si teď lidé mohou prohlédnout v teple domova na internetu.
-
Na předávání cen Český lev bude mít Vysočina svou zástupkyni v kategorii studentských filmů
Přirozené lidské věci, jako je smrkání, žvýkání a zívání se staly námětem na krátký loutkový film, se kterým se utká o filmovou cenu Český lev Tereza Kovandová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.