Na předávání filmových cen Český lev bude mít Vysočina svou nominovanou zástupkyni v soutěži Český lev na cenu Magnesia za nejlepší studentský film
Člověk za to nemůže, zkrátka zívá, smrká, žvýká, ale ani tyto přirozeně lidské věci nemusí obtěžovat ostatní. To je námět krátkého loutkového animovaného filmu Humanity, se kterým se utká o filmovou cenu Český lev Tereza Kovandová.
Dětství strávila v Pacově na Vysočině: „Žila jsem tady do svých 15 let, pak se rodiče rozhodli, že se přestěhujeme do Prahy. Když mi to oznámili, tak jsem to docela slušně obrečela, protože v Pacově jsem měla úplně všechny kamarády. To dětství bylo hrozně skvělé, protože jsem tam měla dvě babičky, zahradu, byla jsem pořád venku, měli jsme spoustu zábavy. Chodila jsem na zdejší Základní uměleckou školu, to mě hrozně bavilo, vždycky mě bavila výtvarná výchova, vždycky jsem si čmárala sama pro sebe, ale musím uznat, že to přestěhování do Prahy mi pak asi pomohlo, protože jsem šla na střední grafickou školu,“ říká absolventka pražské FAMU oboru animovaná tvorba.
Krátký animovaný film Humanity vznikl ještě jako školní práce, a teď je nominovaný v soutěži Český lev na cenu Magnesia za nejlepší studentský film. „Je to taková černá komedie o lidských zlozvycích. Jsou tam čtyři situace, kdy se ocitneme v ložnici, v obýváku, v kině a v čekárně u doktora. Jsou to takové běžná lidská setkání s něčím, co vás opravdu štve. Jen v tom reálném světě nemůžete přijít za člověkem, který zívá s otevřenou pusou, a narvat mu do té pusy cihlu. Ale v té animaci se může stát cokoliv, takže jsem to asi vzala jako takovou terapii,“ směje se Tereza.
Kde se může běžný divák dostat ke krátkému animovanému filmu? „Distribuce krátkých filmů je celkem komplikovaná, i když se to poslední roky zlepšuje. Většinou ty filmy bývají ve formě nějakých pásem šesti, sedmi filmů dohromady a promítají se většinou v menších kinech, ale dostupné jsou i online,“ radí animátorka, která na svém sedmiminutovém filmu pracovala asi rok. "Dalo to docela dost práce," přiznává Tereza Kovandová. Finanční odměna spojená s cenou Magnesia za nejlepší studentský film by jí umožnila dokončit další rozpracovaný film. Ceny Český lev se budou předávat 8. března v přímém přenosu České televize.
Související
-
Severská chůze umožňuje sportovat lidem s bolavými klouby a zdravé pálení kalorií. Bez zadýchání
Hledáte pohyb na čerstvém vzduchu, kterým si srovnáte tělo, spálíte nějakou tu kalorii a nezadýcháte se? Tak to zkuste nordic walking, neboli severskou chůzi.
-
Parta kamarádů z Vysočiny hraje mariáš už přes dvacet let. Pořádají v něm i olympiádu.
Zapálení mariášníci, kteří se scházejí už dvě desítky let pravidelně jednou za měsíc, jsou z Třebíčska, Jihlavska a Žďárska.
-
První Kobližek vyráběl ve Světlé nad Sázavou harmoniky už v roce 1933. Teď se zaučuje jeho pravnuk
Ke každé správné lidové muzice patří heligonka. Ve Světlé nad Sázavou je vyrábí už třetí generace Kobližků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.