V jeskyni na kopci Bradlo u Kamenice žil poustevník Ivan. Býval bohatým zemanem

3. květen 2021

Na okraji Kamenice nad Lipou je kopec Bradlo a na jeho vrcholu starý lesní hřbitov. Je to tajemné místo, opředené spoustou pověstí.

Scházeli se tam husité, později kalvinisté, a na čas se tam usadil poustevník Ivan.

Petr Valeš je spisovatel z Kamenice nad Lipou, který pátrá po starých pověstech, příbězích, a vzpomínkách místních lidí. Jedna taková pověst se týká místa, které kdysi leželo asi kilometr od města. Dnes je jeho součástí. Řeč je o vrchu Bradlo s lesním hřbitovem na jeho vrcholu.

Hřbitov s kaplí prý patří k nejkrásnějším ve Střední Evropě, a stojí za to vystoupat k němu romantickou starou lesní cestou, roubenou zastaveními křížové cesty, a vybavenou lavičkami.

Zeman z Podskalí po smrti dcery odešel ze vsi

„K tomuhle kopečku se váže hromada pověstí a bájí,“ říká Petr Valeš, a dodává, že pro odlehlost to místo využívali k setkáním husité, a později i kalvinisté. „Kdybychom ten kopec obešli, najdeme jeskyni, nebo spíš převis. Tam možná žil poustevník Ivan,“ ukazuje vypravěč a přidává i starou pověst.

„Nedaleko odtud v Podskalí žil zeman, který měl jedinou dceru,“ začíná téměř pohádkově. Otec s dcerou žili v poklidu do doby, než pod střechu přijali potulného kněze. Ten začal do vsi chodit častěji, a kázal svou víru. Obyvatelé ho poslouchali, a začali s vrchností bojovat o svá práva.

Staré listiny nalezené v poustevně potvrdily Ivanovu pravou totožnost

Vrchnost se bránila, a při bojích přišla o život zemanova dcera. „Pán to neunesl, tvrz zapálil a zmizel ve světě,“ pokračuje ve vyprávění Petr Valeš. Po čase se na Bradle objevil poustevník, který si říkal Ivan, a který pomáhal lidem.

Po jeho smrti našli lidé pod lůžkem meč a listiny, které odnesli na faru. „Dozvěděli se, že to byl pán té tvrze, a na Bradle byl proto, že tam byla pohřbená jeho manželka i dcera,“ uzavírá vypravěč.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...