Hledá ve vzpomínkách lidí člověčinu. Okolí Kamenice tak získává zajímavý obraz svých dějin

1. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Valeš, Kamenice

Jaká řemesla provozovali lidé v Kamenici nad Lipou před sto lety? Jak tehdy vypadaly ulice, a kdo v nich žil? To jsou otázky pro regionálního spisovatele Petra Valeše.

Sám provozuje malý obchod s minerály. „To byl velký koníček, který jsem chtěl dělat jako povolání,“ říká o své lásce k mineralogii Petr Valeš. Zamlada hledal kameny sám, dnes nakupuje ametysty, kyanity, a další minerály z celého světa.

Přiznává ale, že za kamínky chodívá se svými vnoučaty. „Aby neseděla u počítače,“ dodává s úsměvem. Kolem Kamenice nad Lipou je možné najít záhnědy, krystalické křemeny, skoryl, ale nejvíce je podle Petra Valeše v zemi žula. „U Černovic se dá najít tuha. Proto jsou Černovice černé,“ vysvětluje.

Sbírka minerálů Petra Valeše, Kamenice

Pamětníci ubývají. Bylo by nás potřeba víc

Druhou velkou láskou Petra Valeše je historie, i když ho prý v dětství dějepis nikdy nebavil. „Vyzvídám. Mám rád takový to živočišno, když to nejsou suchá data,“ říká.

Chodí tak za místními pamětníky, pátrá po starých fotografiích, mapách, a historická data pak ověřuje v archivech. „Sháním i vyprávění starých sklářů. Třeba pana Míry Lence, pana Luňáka. Ti si hodně pamatujou, jak to bylo za války,“ popisuje své pátrání.

Zjistil tak například i to, že v Kamenici nad Lipou pracovali smolaři, kteří nařezávali stromy, aby z nich tekla smůla.

Petr Valeš nepoužívá při svých setkáních s pamětníky žádné nahrávací zařízení. Často se vrací, vyptává se na podrobnosti, dohledává další podklady. „Čuchám, čuchám člověčinu,“ směje se.

Knížky o regionální historii, na kterých se Petr Valeš podílel, jsou tak velmi čtivé.

Spustit audio