V depozitáři třebíčského muzea je uloženo dvacet tisíc plakátů. Nejstarší jsou z 19. století
I v době internetu a sociálních sítí zůstává důležitým zdrojem informací o dění v blízkém okolí plakát.
V depozitáři třebíčského muzea je uloženo dvacet tisíc plakátů. Nejstarší jsou z 19. století
Pomineme-li fakt, že v této nelehké době jsou plakátovací plochy prázdné, je to stále místo, kde se člověk zastaví. Vzpomenete si ještě, jak vypadaly plakáty třeba v osmdesátých letech minulého století? Co na nich lidé četli za první republiky? To přibližuje výstava v třebíčském zámku.
Výstava za oknem
Ani v této kultuře a vzdělávání nepřející době se muzea návštěvníkům zcela neuzavřela. Výstavy se jen stěhují do výloh a za okna. Zajímavý nápad dostali pracovníci Muzea Vysočiny Třebíč.
Výstavu instalovali do místnosti u recepce muzea na zámku, a v běžné otevírací době mají rozsvíceno, a návštěvníci se mohou dívat oknem. Pro děti a lidi menšího vzrůstu dokonce postavili pod okno schůdek.
Plakáty jsou v muzeu uložené v deskách
Tématem aktuální výstavy jsou plakáty. „Muzeum Vysočiny Třebíč disponuje obsáhlou podsbírkou plakátů. Čítá zhruba dvacet tisíc kusů,“ říká pracovnice muzea Eva Novotná. Nejstarší plakáty pocházejí z devatenáctého století.
Všechny exponáty jsou v depozitáři uložené ve speciálních velkých deskách, jednotlivě pak proložené papíry. To vše samozřejmě za dodržení správné teploty a vlhkosti vzduchu.
Prvorepublikové plakáty zvou k volbám, v 50. letech k budovatelským výkonům
Témata plakátů jsou různá, a výstava je proto po týdnech rozdělená. „První téma je téma zdravého životního stylu, druhé je politické, třetí maškarní, šibřinky, a čtvrté téma je zemědělské,“ vyjmenovává Eva Novotná.
Většina vystavených plakátů pochází z dob historicky poměrně nedávných. „To je plakát vybízející, aby lidé navštěvovali parní a vanové lázně v Třebíči,“ ukazuje muzejnice. Už podle grafického zpracování je jasné, že jde o 60. léta minulého století. Nechybějí ani plakáty z 50. let o výkonech dělníků a rolníků.
Související
-
Limonáda Švastalka byla ve Žďáře nad Sázavou pojem. Dnes už na ni místní jen vzpomínají
Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou získalo do svých sbírek nový předmět. Není ani tak vzácný materiálem, není ani objevený archeology ve středověkých vykopávkách.
-
Ještě před sto lety neexistoval důchodový systém. O rodiče se měly starat děti
Důchodový systém je v posledních letech velmi probíraným tématem našich politiků. Zjednodušeně platí, že když člověk odpracuje příslušný počet let, má nárok na penzi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vysocina.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.