V 65 letech musí řidič na lékařskou prohlídku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Senioři s dětmi, Nové Veselí

Ve vyšším věku se zhoršuje zrak a také reakce jsou pomalejší. Dohromady to pro řidiče motorového vozidla znamená zvýšené riziko i psychickou zátěž. Jak mohou pomoci sami senioři, ale i mladší řidiči předcházet krizovým situacím, jsme probrali s dopravním psychologem Janem Sojkou.

„Za seniora za volantem bych označil řidiče starší 65 let. V tomto věku poprvé přichází povinnost absolvovat prohlídku u svého obvodního praktického lékaře a zažádat si o tzv. posudek zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel,“ říká host.

Každý šestý řidič je starší 65 let

V současné době žije v České republice kolem dvou miliónů lidé starších 65 let. Do deseti let jich bude ale až o třetinu více. Znamená to, že bude i větší poměr řidičů seniorů. Většina řidičů v tomto a vyšším věku jsou muži. Ženy buď řidičský průkaz nemají nebo ho nevyužívají.

Při pochybách žádejte zdravotní prohlídku

„Zkušení řidiči v seniorském věku jsou zodpovědní. Byť existují výzkumy, které říkají, že 50 procent z nás se setkalo s řidičem seniorem, který nás omezil nebo ohrozil. A až 60 procent lidí má ve svém okolí seniora, o kterém si myslíme, že by neměl řídit,“ popisuje Jan Sojka. Když sám senior uzná nebo jeho okolí pozoruje, že senior více chybuje, je nezbytné zažádat si o lékařské vyšetření.

Zkušenost může některé funkce nahradit

„Ve věku nad 75 let se mluví o tom, že kognitivní síly, jako je pozornost, paměť, reakce, exekutivní funkce, jako je schopnost dobře plánovat, adekvátně vyhodnocovat situaci, ochabují. Nicméně máme krásnou vlastnost nahrazovat tento deficit zkušeností,“ vysvětluje host.