Třebíčské divadlo Ampulka sehrálo scény z nové knihy Milana Krčmáře. Zahrál si i sám autor

4. listopad 2021

Na křtu knihy se obvykle pronášejí proslovy nebo čtou úryvky z textu. V Třebíči se ale hrálo divadlo!

Na křest své třetí knihy si třebíčský autor Milan Krčmář opět pozval místní divadelní spolek Ampulka, který ze skutečného kriminálního případu ze začátku 20. století sehrál několik scének. Sám autor si také zahrál malou roli mrtvoly. Mezitím svým čtenářům i divákům popsal, kde se s námětem setkal.

Případ Toman

Případ Toman, jak se kniha jmenuje, se opět opírá o skutečné události. „Mám doma sbírku starých časopisů, a tam jsem narazil na zajímavý případ,“ vypráví autor na křtu. Nejprve zaznamenal fotografii zabitého člověka, v dalším čísle bylo zveřejněno jméno, v dalším čísle se psalo o tom, že jde o někoho jiného. Vývoj případu jej zaujal natolik, že začal pátrat v dalším dobovém tisku. „Najednou z toho byl velice zajímavý příběh, který se táhl od roku 1911 až do roku 1935 a vznikla z toho tato kniha.“

Pátrání Milana Krčmáře přineslo několik překvapení. Například, že známý spisovatel Rudolf Těsnohlídek v mládí psal do novin o kriminálních případech a pracoval jako soudničkář. Děj čtenáře zavede mezi vyšetřovatele i na pitevnu, a dokonce i mezi pojišťováky.

Divadlo Ampulka

Jak se ke křtu napínavé knihy dostal divadelní soubor Ampulka, vysvětluje Michal Lukáč: „Milan je náš dlouholetý kamarád, a když mě před časem požádal, abychom mu pomohli s křtem jeho první knihy, tak jsem řekl, že ano, ale že bych byl velice rád, kdybychom si z toho mohli trošku udělat legraci a udělat z toho divadlo.“

Přestože Ampulka je především studentské divadlo, které vzniklo už v 90. letech na třebíčském gymnáziu a dodneška tvoří jeho základ především studenti, soubor si na některé role vypůjčuje herce odjinud. „Třebíč je skvělá v tom, že se tady všichni známe,“ směje se Michal. „Když potřebujeme herce, který by nám typově vyhovoval, poptáme se kamarádů, dáme si pár zkoušek a zahrajeme si. Třeba dnes večer jsme sáhli po naší dlouholeté herečce Markétce, která je s námi celých devět nebo deset dní, takže zatím chodí včas, a navíc je hezká,“ chválí herečku, která na křtu zaskočila na poslední chvíli za nemocnou kolegyni.

Herci si připravili takové části, aby příběh zaujal, ale aby z něj příliš mnoho neprozradili. Jakou spojitost má vražda z jižní Moravy s Třebíčí se tak nakonec čtenář dozví až v knize Případ Toman od Milana Krčmáře.

Spustit audio

Související