Téměř čtvrt století byla reaktorovou fyzičkou jaderné elektrárny Dukovany, teď předsedá sdružení Ženy v jádře

16. únor 2023

Vystudovala moskevský energetický institut, později začala pracovat jako reaktorový fyzik na jaderné elektrárně Dukovany a dnes předsedá české odnoži sdružení Women in Nuclear – Ženy v jádře. To se snaží o objektivní informování veřejnosti o jaderné energetice a využití ionizujícího záření. Hostem Hely Dvořákové byla Larisa Dubská.

„Bylo to určitě krásné období. Zapomenout se na to rozhodně nedá,“ vzpomíná Larisa Dubská na 24 let, která strávila jako reaktorový fyzik v jaderné elektrárně Dukovany. „Měli jsme takový nevelký kolektiv, asi 15 nás bylo. Ze začátku to bylo 14 mužů a jedna žena - já, takže občas mě kluci dopřáli krušných chvil,“ usmívá se při vzpomínce na profesní působení v Dukovanech.

Mužským kolegům jaderné fyzičky například vadilo, že nemluvila sprostě. „Takže se mě to snažili naučit a myslím, že neúspěšně,“ líčí žena, která pochází z Moskvy, přesto se cítí být Češkou.

Odborné termíny se učila za pochodu. „Přeci jenom to byly natolik pionýrské doby, že si pamatuji, že pro spoustu jaderných termínu tehdy v roce 1982 ani třeba české termíny nebyly nebo byly převzaté z ruštiny, protože tam ten obor vlastně měl mnohem delší tradici,“ popisuje předsedkyně společnosti Ženy v jádře.

Jak se Larisa Dubská k jaderné energetice dostala, co ji na oboru láká a jaká je jeho další budoucnost? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová