Téměř čtvrt století byla reaktorovou fyzičkou jaderné elektrárny Dukovany, teď předsedá sdružení Ženy v jádře
Vystudovala moskevský energetický institut, později začala pracovat jako reaktorový fyzik na jaderné elektrárně Dukovany a dnes předsedá české odnoži sdružení Women in Nuclear – Ženy v jádře. To se snaží o objektivní informování veřejnosti o jaderné energetice a využití ionizujícího záření. Hostem Hely Dvořákové byla Larisa Dubská.
„Bylo to určitě krásné období. Zapomenout se na to rozhodně nedá,“ vzpomíná Larisa Dubská na 24 let, která strávila jako reaktorový fyzik v jaderné elektrárně Dukovany. „Měli jsme takový nevelký kolektiv, asi 15 nás bylo. Ze začátku to bylo 14 mužů a jedna žena - já, takže občas mě kluci dopřáli krušných chvil,“ usmívá se při vzpomínce na profesní působení v Dukovanech.
Mužským kolegům jaderné fyzičky například vadilo, že nemluvila sprostě. „Takže se mě to snažili naučit a myslím, že neúspěšně,“ líčí žena, která pochází z Moskvy, přesto se cítí být Češkou.
Odborné termíny se učila za pochodu. „Přeci jenom to byly natolik pionýrské doby, že si pamatuji, že pro spoustu jaderných termínu tehdy v roce 1982 ani třeba české termíny nebyly nebo byly převzaté z ruštiny, protože tam ten obor vlastně měl mnohem delší tradici,“ popisuje předsedkyně společnosti Ženy v jádře.
Jak se Larisa Dubská k jaderné energetice dostala, co ji na oboru láká a jaká je jeho další budoucnost? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Virtuálně do jednoho z nejstřeženějších míst v republice. Poznejte elektrárnu Dukovany díky ReakTour
Projít se po elektrárně Dukovany bylo ještě nedávno nemožné. Její prostory jsou velmi přísně střežené. K prohlídce ale můžou návštěvníci využít virtuální realitu.
-
Drábová: Dukovany jsou investice až na 80 let. Nahradit uhlí nemá rychlé a snadné řešení
O stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech se uchází společnosti z Francie, Spojených států a Jižní Korey. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku 2024.
-
Řešením 95% nebezpečných situací je útěk, cvičením a přípravou se doba zmrznutí zkracuje na polovinu
Reakce na krizovou situaci záleží na tom, jaká hodnota je ohrožena. Nejvyšší hodnotou pro člověka je jeho život a zdraví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.