Internet, generace, tituly: Proměnu české společnosti popisuje antropolog Michal Vondruška
Od roku 1989 se česká společnost výrazně proměnila. Antropolog Michal Vondruška popisuje generační rozdíly, roli technologií i vztah k titulům.
Hostem pořadu Dobrého dopoledne byl antropolog Michal Vondruška. Společnost se podle něj za posledních 30 let proměnila zásadním způsobem, nejen v oblasti politiky a ekonomiky, ale především v každodenním životě lidí.
Čtěte také
„Od roku 1989 a od odstoupení minulého režimu se učíme žít v demokracii. Tyto změny jsou viditelné hlavně ve srovnání mladé a starší generace,“ říká Vondruška. Mladí lidé podle něj vnímají svět zcela jinak než starší. S přibývajícím věkem má podle antropologa člověk tendenci být konzervativnější.
Velký dopad má také nástup internetu a sociálních sítí. „Společnost se ocitla v novém informačním prostoru, ve kterém se musí naučit orientovat,“ vysvětluje.
Zajímavým fenoménem je i přístup k akademickým titulům. „Češi na nich velmi lpí. Zatímco u nás je běžné tituly zmiňovat i v běžné komunikaci, třeba v Německu se uvádějí většinou až od doktorátu výš.“
Vondruška se dotkl i nízké politické angažovanosti české společnosti. Demonstrace mají u nás jiný charakter než například v Polsku nebo ve Francii, kde bývají lidé politicky výrazně aktivnější. To vše podle něj souvisí s historickým vývojem země.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka