Tábořiště pod Fajtovým kopcem hlídá staroslovanský polobůh Lešij. Kovovou sochu vyrobil místní výtvarník
Pod Fajtovým kopcem stojí vysoká a trochu strašidelná socha. Je vyrobená z automobilových součástek, a za úkol má hlídat tábořiště. Nápadně připomíná postavu z knižní ságy Zaklínač.
Autorem sochy Lešije je Josef Marek, který pod pseudonymem Cedulář vyrobil už několik soch, které jsou rozmístěné kolem Velkého Meziříčí. Asi nejznámější je jeho železný trůn, který stojí na svahu Fajtova kopce přímo nad dálnicí D1. Ten je svařený z ojnic tanků a nákladních aut, a v podobném duchu se výtvarník pustil i do Lešije.
"Je to polobůh lesa, jmenuje se Lešij. Žije v lese, a kohokoli, kdo přijde s nekalými úmysly, toho zničí," vysvětluje Josef Marek. Postavu Lešije objevil v knihách o Zaklínačovi.
Lešij ale není prvoplánově záporná postava. On les chrání, a má tedy chránit i tábořiště, u kterého teď stojí. Josef Marek přiznal, že když začal svařovat ojnice z Tatrovek, Liazek, Avie, ale i tanku, ještě nevěděl, že výsledkem bude Lešij. Ten se začal formovat, až když měla postava nohy.
Stejně, jako znají Lešije čtenáři, nebo ti, kteří hrají počítačovou hru, nebo sledují seriál, má i sto osmdesát kilogramů těžká železná socha na vrcholu lebku s parohy. "Je to lebka laně, na kterou jsou přidělány shozy z jelena," dodává autor.
Instalace sochy ke vchodu tábořiště proběhla ve slavnostním duchu. "Přál bych si, aby lidi neměli strach, že duch lesa je nemusí jen strašit, ale chránit," říká provozovatel tábořiště Lukáš Chalupa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka