Tábořiště pod Fajtovým kopcem hlídá staroslovanský polobůh Lešij. Kovovou sochu vyrobil místní výtvarník

20. červen 2023

Pod Fajtovým kopcem stojí vysoká a trochu strašidelná socha. Je vyrobená z automobilových součástek, a za úkol má hlídat tábořiště. Nápadně připomíná postavu z knižní ságy Zaklínač.

Autorem sochy Lešije je Josef Marek, který pod pseudonymem Cedulář vyrobil už několik soch, které jsou rozmístěné kolem Velkého Meziříčí. Asi nejznámější je jeho železný trůn, který stojí na svahu Fajtova kopce přímo nad dálnicí D1. Ten je svařený z ojnic tanků a nákladních aut, a v podobném duchu se výtvarník pustil i do Lešije.

"Je to polobůh lesa, jmenuje se Lešij. Žije v lese, a kohokoli, kdo přijde s nekalými úmysly, toho zničí," vysvětluje Josef Marek. Postavu Lešije objevil v knihách o Zaklínačovi. 

Lešij ale není prvoplánově záporná postava. On les chrání, a má tedy chránit i tábořiště, u kterého teď stojí. Josef Marek přiznal, že když začal svařovat ojnice z Tatrovek, Liazek, Avie, ale i tanku, ještě nevěděl, že výsledkem bude Lešij. Ten se začal formovat, až když měla postava nohy.

Stejně, jako znají Lešije čtenáři, nebo ti, kteří hrají počítačovou hru, nebo sledují seriál, má i sto osmdesát kilogramů těžká železná socha na vrcholu lebku s parohy. "Je to lebka laně, na kterou jsou přidělány shozy z jelena," dodává autor. 

Instalace sochy ke vchodu tábořiště proběhla ve slavnostním duchu. "Přál bych si, aby lidi neměli strach, že duch lesa je nemusí jen strašit, ale chránit," říká provozovatel tábořiště Lukáš Chalupa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.