Čížov býval bohatou obcí. Okna v kapli byla z nejkvalitnějšího mariánského skla, teď jsou nově zrestaurovaná.
Neogotická kaple byla postavena před rokem 1890, nejvíce pak zchátrala během 50. let, kdy se v bývalém režimu stát o církevní památky nestaral. Nyní je kaple v majetku obce, a ta se pustila do její obnovy.
„Kaple je zasvěcená svatému Florianovi a svatý Florian je patronem celé obce,“ uvádí starosta Čížova Přemysl Moravec. „Zrekonstruovali jsme lavice i všechny další věci, protože to bylo všechno napadeno houbou. Museli jsme vykopat celou podlahu, protože ta houba byla v té podlaze, a znovu to položit. Také oltář, jemuž dominuje socha svatého Floriána, potřeboval nějaké renovace, ale ten naštěstí nebyl moc poničen a ty práce na něm nebyly tak náročné,“ ohlíží se starosta obce.
Co naopak potřebovalo důkladnou obnovu, byla okna. „Všechna byla vytlučena, zůstaly jenom některé nadoblouky. V současné době máme hotová okna v tom presbytáři,“ ukazuje Přemysl Moravec na kompletně opravená vitrážová okna v několika barvách. Odborníci využili dochované části oken ke zrekonstruování zbytku oken. „Když přijela paní restaurátorka, tak první její slova byla: No, to byla bohatá obec. Nejdražší sklo, které se dalo použít,“ cituje starosta. „Jde o mariánské sklo. Specifikum tohoto skla je, že je opravdu velmi kvalitní. Tento typ skla vyrábí v Evropě asi jenom dvě nebo tři sklárny. Jedna v Německu, jedna někde ve Francii. Je to samozřejmě nákladná záležitost, nicméně si myslím, že to za to stojí.“
V kapli se nachází dalších šest vitrážových oken, ze dvou největších je patrné, že tam byly postavy. Figurální výjevy sem přijdou i nyní. „Paní restaurátorka nám udělala návrh, kdy do jednoho okna přijde svatý Florian, v druhém okně bude svatá Barbora,“ dodává Přemysl Moravec. Podle starosty bychom se měli církevní památky starat, protože patří k naší kultuře.
Za obnovu kaple svatého Floriána byla obec Čížov nominována v anketě o Zlatou jeřabinu kraje Vysočina. Hlasovat můžete na stránkách kraje Vysočina do pondělí 31. března.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.