Sladké i slané dobroty vznikají pod rukama handicapovaných pekařek ve Village Woman v Polici
Když máte jakýkoli handicap, práce se neshání snadno. V Polici u Jemnice se poštěstilo několika ženám najít práci v sociálním podniku nazvaném Village Woman, kde to voní perníkem, kořením nebo čokoládou, protože se v něm peče.
"Přemýšlela jsem, co dělat, když tady budu pracovat a bydlet, a chtěla jsem začít něco v rámci sociálního podnikání," vzpomíná na začátky v roce 2016 Marcela Severová.
Cukrařina jí byla nejblíže z řemesel, ale vystudovanou má sociální práci, politiku a sociologii. A právě tyto znalosti využila Marcela Severová při zakládání sociálního podniku, kde mohou pracovat i postižení: "U nás pracují hlavně ženy, protože je to ta cukrařina, a musíme mít více než 50% postižených. Moje kolegyně, zaměstnankyně si této práce váží, protože byly třeba dlouho na pracovním úřadě. Také mohou pracovat na zkrácené úvazky, což tím, že mají zdravotní postižení a nemohou pracovat osm hodin, jim vyhovuje. Místa na zkrácené úvazky téměř nejsou. Tady mohou být v práci třeba jen dvě hodiny,“ vysvětluje Marcela Severová výhody práce ve Village Woman.
Vesničanka
Název volila i s vědomím blízkosti hranic do Rakouska, aby byl srozumitelný i přes hranice. „V překladu to znamená vesnická žena, navíc jsem si tak i připadala, protože jsem přišla z města a teď je ze mě vesničanka,“ usmívá se.
Výrobky z malé pekárny, vybavené v počátcích podnikání díky evropským penězům, jsou většinou trvanlivé - jednak před sebou mají delší cestu do vzdálenějších měst, a cestu musí také přežít.
Biozahrada
Dorty, perníčky a sladké i slané sušenky dodávají hlavně do okolí, ale mohou je nabízet i do mateřských školek. Výrobky mají menší obsah cukru a nepoužívají se do nich umělá aditiva. Vedle pekárny se ve Village Woman také starají o certifikovanou bio zahradu, ze které se bylinky, ovoce a ořechy můžou vzít rovnou do kuchyně, říká paní Marcela: „Bylinky dáváme do slaných tyčinek, z ovoce si děláme džemy a marmelády, které pak využíváme při pečení, je to zkrátka takový místní malý podnik.“
Související
-
Festival ZUŠ open zakončilo společné vystoupení dětí ve žďárském kostele na Zelené hoře
Čtrnáctidenní maraton uměleckých vystoupení pod názvem ZUŠ open má za sebou grandiózní závěr. Poprvé v historii akce se spojily školy z celého kraje do společného koncertu.
-
Cyklostezka Přibyslav Sázava láká nejen cyklisty, ale i bruslaře, nebo rodiče na bruslích s kočárky
Mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví vedla dlouhá léta dvojitá železniční trať. Po staré trati ještě nedávno jezdily historické vlaky, teď je nahradili cyklisté.
-
Na náměstí v Moravských Budějovicích zněl zpěv, hudba i varhany
ZUŠ open je akce, kdy žáci základních uměleckých škol na mnoha místech v celé zemi předvedou, co se naučili. Jsou to koncerty, výstavy i tanec na veřejných místech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.