Šamanský buben může mít i ventilek. Toto vylepšení dokonce umožňuje nástroj doladit
Bubny a bubínky, to jsou určitě jedny z prvních hudebních nástrojů dodnes. Snad v každém kousku světa nějaký ten bubínek měli, a často je používali i k rituálům. Na takzvané šamanské bubny dnes nehrají jen kmenoví kouzelníci, a některé současné nástroje mají dokonce i ventilek.
Tomáš Dufek vyrábí ve své dílně v Dolních Radslavicích u Velkého Meziříčí netradiční hudební nástroje. Mezi ně patří i šamanské bubny. "Šamanský buben je rámový buben, který se skládá z plochého rámu různých průměrů," říká Tomáš Dufek. Na otázku, proč vyrábí šamanské bubny u nás v Čechách, odpovídá, že existují i novodobí šamani, ale bubny se dnes podle něj využívají například při muzikoterapii.
Tradiční šamanský buben je samozřejmě vyrobený z přírodních materiálů a Tomáš Dufek je také většinou používá. Rám může být například z ohýbaného dřeva nebo bambusu, kůže bývá často jelení nebo hovězí. "Je surová, vyčištěná jen mechanicky. Povrch je lehce zbroušený a odstraněný chlup," říká. Na rám je kůže upnutá lanky, původně to byla například střívka.
Tomáš Dufek se ale nebojí hledat nové materiály. "Hodně zákazníků po mně chtělo, aby byl buben menší, ale basový, což jde proti sobě. Čím větší buben, tím víc basový," vysvětluje. Našel řešení, které se zdá zvláštní, ale funguje skvěle. Jako rám totiž použil duši z dětského kola, na kterou napnul měkčí kůži. Takový buben je navíc možné i doladit. A to tak, že se pomocí ventilku dofoukne.
Související
-
Na sistrum hráli staří Egypťané při obřadech. Dnes ho využívají i brněnští filharmonici
Kdysi dávno lidem stačila třeba jen dvě dřívka, jednoduchý bubínek nebo různá chřestidla. Tomáš Dufek z Dolních Radslavic vyrobil staroegyptský nástroj, zvaný sistrum.
-
V domku na Vysočině vyrábí Tomáš Dufek nástroje z celého světa
Uprostřed Dolních Radslavic na návsi je v malém domku ukrytá výrobna netradičních hudebních nástrojů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.