Při malování keramiky si člověk krásně odpočine. Je dobré se uvolnit a moc nepřemýšlet
Také máte mnohem lepší vztah k věcem, které jste si sami vyrobili? V Třešti na Jihlavsku je keramická dílna, kde si sami můžete namalovat hrníček, misku nebo vázičku.
„Ke keramice mě přivedla náhoda,“ říká Ilona Jirků, která provozuje keramickou dílnu. Tehdy prý nechtěla jít do deváté třídy, tak se uklidila do keramické školy v Bechyni. „Tak nějak mě to chytlo, a pak jsem dostala místo točířky v Maříži, a už to prostě jelo,“ vzpomíná.
Do Třeště se přivdala a dnes v centru města točí hrnky, misky, svícny nebo vázičky.
Vypnout hlavu …
Podobně jako dílna v Maříži, nabízí i Ilona Jirků veřejnosti možnost namalovat si svůj hrníček. Přicházejí prý celé rodiny a i velmi živé děti vydrží u malování celé hodiny.
Ostatně, právě děti a jejich fantazii je dobré brát si za příklad. „Je lepší vypnout hlavu, a jako malé děti prostě jen tvořit,“ radí zájemcům o malování hrnčířka.
Toho, kdo se rozhodne namalovat si hrníček, zavede Ilona Jirků k policím s čistou keramikou. „Je to suchý, čistý, přežahnutý střep. Je z kameniny. Ještě nasákává vodu, takže se na to může malovat,“ říká hrnčířka.
Štětce, houbičky, barvy
Vybranou misku, hrnek nebo vázičku si neseme k pracovnímu stolu, na kterém jsou připravené štětce, houbičky, voda, hadřík a samozřejmě barvy. „Je to hlinka probarvená oxidy různých kovů,“ vysvětluje s tím, že v podstatě malujeme stejnou hlínou, jako je ta, ze které je vyrobený hrnek. V této fázi jsou odstíny barev tlumené. „Až po výpalu pod glazurou se to zvýrazní,“ dodává.
Hotový namalovaný hrníček necháváme uschnout a poté ho Ilona Jirků namočí do transparentní glazury. „Což je křemičitý písek, který na tom udělá ten lesklý hladký povrch. Po zaschnutí to dám do pece na ostrý výpal na 1100 stupňů,“ popisuje dokončení.
Související
-
Když se povede nějaký pěkný kus, neprodám ho, směje se výrobce keramiky
Jura Lang a Hana Jantošovičová vyrábějí v Číměři keramiku. Specialitou je způsob pálení, kde vznikají atypické dekory. Mluvili o tom s Helou Dvořákovou.
-
Oheň na keramice udělá originální vzory, pokaždé jiné
V Číměři na Třebíčsku, v malé obci kousek nad Vladislaví vzniká originální autorská keramika. Vypadá jinak, než jsme zvyklí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.