Při kroužkování ptáků se využívají i moderní technologie. Zpěv z mobilu láká samce k síti
Při kroužkování ptáků se využívají i moderní technologie. Zpěv z mobilu láká samce k síti
Jak se lákají zpěvní ptáci, aby se chytili do sítě a dali se okroužkovat? A proč se kroužkují? Kroužkování ptáků pomáhá ornitologům získávat informace už desítky let.
Tou hlavní informací je věk, kterého se ptáci dožívají, což je u drobných pěvců jen pár let. Zjišťuje se také, zda se vracejí na své hnízdiště nebo kudy létají. Na rozdíl od sledovacích ptačích batůžků se kroužkům nevybijí baterie, a tak je na ně stálý spoleh.
Nahrávky zpěvu
Nové technologie však při kroužkování pomáhají také, třeba nahrávky ptačího zpěvu v mobilu. „Dřív museli mít tu síť nataženou hrozně moc dlouho, a když jednoho chytli, tak většinou ti kroužkovatelé si ty ptáky brali domů, ochočili a potom tam dali toho volavého samce v klícce. My to máme snazší,“ směje se ornitoložka Petra Hulvová.
Spolu s manželem Pavlem natahují na Náměšťsku u Studence síť na zachycení drobných pěvců. Síť je velmi jemná a podél, od teleskopické tyče k tyči, má v několika patrech nad sebou kapsy, kde se ptáček zachytí.
„Na zpěv pouštěný z mobilu reagují samci v hnízdní době agresivně, jdou vyhnat toho samce, který jim nedovoleně zpívá v jejich teritoriu.“
Kroužkování
Chycený pták se okroužkuje. Ornitologové s sebou nosí zásoby kroužků různých velikostí a různých materiálů. Každý kroužek má svou unikátní značku. „Dozvíme se o nich, jak přežívají, kolika let se dožívají, jak se vrací na místo, kde hnízdí, u tažných ptáků pak kudy táhnou. Každý typ ptáka má svůj ty kroužku,“ ukazuje ornitoložka.
Pokud se chytí již okroužkovaný pták, oznámí se informace kroužkovací stanici, data se sbírají v České ornitologické společnosti.
O ptácích, které se postupně podařilo chytit, vypráví Pavel Hulva spoustu zajímavostí. „Většina ptáků láká partnera buď hlasem nebo barvami. Pěnice je nenápadná, takže ta spíš výrazným hlasem. Zvonohlík zahradní je vlastně sesterský druh kanárka. Před sto lety u nás ještě vůbec nebyl, je to příklad druhu, který se rozšířil z jihu. Králíček ohnivý má na hlavě chocholku, která má takový ohnivý nádech.“
Lapilo se i několik zvonků zelených. Zvonků rapidně ubývá kvůli nemocem přenosným z krmítek, nejen proto byl Českou ornitologickou společností zvolen ptákem roku 2022.
Související
-
Liščata, veverčata i ptačí mláďata. V Pavlově se na jaře nezastaví
Na jaře všechno rozkvete a v hnízdech, norách a doupatech se začnou vrtět mláďata. Někdy jim osud nadělí těžkou překážku, kterou by bez pomoci člověka nezvládli.
-
Vydra Bubla už se do přírody nevrátí, byla příliš malá. Lovit ryby se učí od ošetřovatelů
Záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou je jediná s podmínkami pro návrat nalezených zraněných vyder do přírody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.