Při břišním tanci je důležité oddělování pohybů těla. Zvlášť tančí břicho, hruď i hlava

10. leden 2018
Břišní tanečnice, Jihlava

Vedle klasických, latinských nebo moderních tanců, se stále častěji objevuje i ten orientální. I české ženy našly zalíbení v zářivých kostýmech a pohybech, které zatím znaly jen z pohádek. Břišní tanec má navíc dva zajímavé bonusy. Může pomáhat při bolestech zad a nevadí při něm kila navíc.

Původ orientálního tance má několik verzí. I když si mnohý z nás okamžitě vybaví nějaký asijský harém, vedoucí jihlavského tanečního kroužku Ištar Alena Hutařová nejvíc věří té verzi, která hovoří o Africe. „Vznikl při porodu žen. Ty pohyby pánví pomáhají od bolestí,“ vysvětluje. Sama má zkušenosti, že členkám jejího kroužku pomohl břišní tanec otěhotnět. Je rozdíl mezi pojmy břišní a orientální tanec? Není. „Správně je orientální, ale do Evropy to přišlo jako břišní tanec,“ říká Alena Hutařová.

Nejtěžší je rozhýbat samotnou pánev

Orientální tanec se od ostatních odlišuje oddělováním pohybů těla. Zvlášť tančí pánev, zvlášť hrudník a zvlášť hlava. To je také to první, co se tanečnice učí. Jsou na to samozřejmě i pomůcky. „Když sedím, tak se krásně naučím používat jen hrudník. Když už mi to jde, tak si stoupnu, a snažím se, aby ta pánev stála,“ vysvětluje tanečnice. Nejtěžší je rozhýbat jen pánev.

Každý taneční prvek zní díky šátkům s penízky jinak

K orientálnímu tanci patří i orientální kostýmy. Alena Hutařová s úsměvem přiznává, že malé holčičky se hned vidí jako princezny. Nechybí rozevlátý šifon a kovové penízky. Jednotlivé choreografie mají svůj děj a k němu jsou přizpůsobené i kostýmy. Šátky s penízky prý ale tanečnice dostávají, až když pohyby ovládají. „Ony to flákají, tou pánví dělají míň, že ty penízky to dělají za ně,“ směje se tanečnice a na místě ukazuje, jak zní jednotlivé prvky s použitím šátku s cingrlátky.

Břišní tanečnice, Jihlava
Břišní tanečnice, Jihlava

Nějaké to kilo navíc je při břišním tanci výhoda

Mnohé ženy určitě potěší fakt, že při orientálním tanci je pár kilogramů navíc výhodou. Alena Hutařová je sama štíhlá a přiznává, že ji by v Turecku jako tanečnici nechtěli. „Silnějším se i lépe tančí. Když se zatřepou, je to víc vidět, a víc to ty pány svádí,“ říká.

Tanec pomohl Aleně Hutařové od bolestí zad

Alena Hutařová také na vlastní kůži pocítila, že orientální tanec pomáhá proti bolestem zad. „Záda mě bolely, protože pečuji o postiženého syna a přenáším ho. V dnešní době má sedmdesát pět kilo. Osmým rokem jsem bez prášků. Díky tanci funguji,“ říká s tím, že to ale neznamená, že orientální tanec pomůže každému.

Taneční kroužek Ištar funguje při jihlavském Domě dětí a mládeže a věnuje se i tancům romským, španělským nebo těm v bollywoodském stylu.