Poutní kostel na Zelené hoře slaví 30 let na seznamu UNESCO
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou slaví 30 let od svého zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tato vrcholná stavba barokní gotiky od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela se pyšní nejen svou architektonickou jedinečností, ale i hlubokou duchovní symbolikou.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je jedním z nejvýznamnějších architektonických děl Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Myšlenka na jeho výstavbu vznikla v roce 1719, kdy opat Václav Vejmluva, inspirován nálezem neporušené tkáně sv. Jana Nepomuckého, inicioval stavbu kostela na Zelené hoře. Jeho cílem bylo oslavit světce jako mocného patrona a mučedníka. Po vysvěcení se kostel stal důležitým poutním místem a duchovní svatyní, která přitahovala poutníky z celé Evropy.
Význam tohoto místa dosáhl dalšího vrcholu v roce 1994, kdy byl kostel zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. „Zápis na seznam UNESCO byl pro naše město výjimečným okamžikem. Nejenže zvedl prestiž Žďáru nad Sázavou, ale výrazně také podpořil turismus a obnovu památky,“ říká Dana Hrstková, vedoucí odboru kultury města. Zápis však znamenal také závazek k trvalé péči a ochraně této unikátní stavby.
Přestože kostel v roce 1784 čelil ničivému požáru, díky péči místní komunity a odborníků prošel několika rozsáhlými rekonstrukcemi. Poslední z nich probíhá od roku 2018 a zahrnuje jak interiéry kostela, tak okolní krajinu. „Odlesnění Zelené hory sice vzbudilo kritiku, ale dnes všichni vnímají, jak kostel krásně září na dálku jako hvězda,“ doplňuje Petr Sedlák, vedoucí odboru školství, kultury a sportu ve Žďáru nad Sázavou.
Oslavy k 30. výročí zápisu poutního kostela na seznam UNESCO budou probíhat 16. srpna a slibují bohatý kulturní program. Součástí bude koncert Vojty Dyka na pontonu na rybníku pod Zelenou horou a videomapping na stěnu kostela. „Program připravený městem a dalšími institucemi nabídne nejen historický pohled na význam této památky, ale také moderní umělecké zážitky,“ uzavírá Hrstková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka