Budování imunity začíná už v těhotenství, říká praktická lékařka Marie Kodysová

18. září 2025

Jak podpořit zdraví dětí od prvních chvil života? Praktická lékařka Marie Kodysová mluvila v dopoledním vysílání o kojení, výživě, imunitě i o rizicích moderních technologií.

Září přináší nejen návrat do školních lavic a školek, ale také zvýšený výskyt nachlazení, kašle a dalších nemocí. O tom, jak posilovat imunitu dětí i dospělých, hovořila v dopoledním vysílání praktická lékařka Marie Kodysová.

„Imunita je jednoduše řečeno obranyschopnost, schopnost bránit se virům, bakteriím a dalším vlivům z vnějšího prostředí,“ vysvětlila Kodysová. Podle ní je důležité myslet na zdraví dítěte už v těhotenství, kdy hraje roli životní styl matky i to, zda dítě přijme s láskou.

Významnou roli v budování imunity má kojení. „Dostatečně dlouhé kojení podle studií souvisí s nižším výskytem civilizačních chorob, jako je obezita nebo kardiovaskulární problémy,“ zdůraznila lékařka. Připomněla také tzv. zlatou hodinku po porodu, kdy maminka tráví čas s novorozencem. Právě tento kontakt podle ní posiluje vztah matky a dítěte.

Čtěte také

Kodysová zmínila i příklad pacientky, která kojila svou dceru do čtyř let. „Dnes je jí přes třicet a kromě zlomenin řešila jen preventivní prohlídky,“ popsala. Zdravá výživa a kojení v raném věku tak podle ní pomáhají předejít potížím s trávením a celkově podporují odolnost organismu.

Lékařka zároveň varuje před generací „skloněných hlav“. Dlouhé hodiny u chytrých zařízení mohou ohrožovat nejen psychický vývoj dětí, ale i jejich zdraví. „Nevěřím, že když někdo hraje několik hodin denně hry, je šťastný a spokojený. Zdravé dítě je šťastné dítě – a to je odpovědnost rodičů,“ uzavřela Kodysová.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.