Plemenný býk má tisíce potomků. Z Bohdalce putují dávky na východ i na západ

22. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava plemenných býků. Bohdalec

Desítky tisíc mláďat skotu po celé Evropě pocházejí z býků z družstva Impuls v Bohdalci na Žďársku. Letos oslavilo už dvacet let fungování.

Každý rok výstavě přihlížejí desítky znalců, zahraničních partnerů, místních zemědělců, ale i rodin s dětmi, říká ředitel Chovatelského družstva Impuls Michal Bjelka: „Jsou to manželky, partnerky chovatelů nebo samotné zootechničky a berou s sebou děti na přehlídku. Protože nejde jen o samotnou prezentaci býků a jejich výsledků, o samou práci od rána do večera. Je potřeba, aby se ti chovatelé taky potkali a vyměnili si svoje zkušenosti.“

Přehlídka těch nejlepších

Přehlídka začíná býky, kteří jsou v testaci, to znamená, že se jim rodí telata v letošním roce. Pak jsou na řadě býci starší a prověření, což jsou býci pět, pět a půl roku staří. Od těch už existují otelené dcery a je tedy vidět, jak jejich potomstvo vypadá.

„Chceme, aby u nich byla vysoká spolehlivost, kdy pohledem na jejich výsledky vidíme, a to je pro chovatele důležité, jak bude jejich potomstvo vypadat, když takového býka připustí na svoje krávy,“ vysvětluje Michal Bjelka.

Podle něj u nás stav českého strakatého skotu po roce 1989 významně klesl. „Pokud v Česku žije zhruba 130 tisíc krav, můžeme říct, že když má býk v České republice 10 tisíc potomků, tak je to dobře,“ zamýšlí se ředitel Impulsu. Díky exportu do zahraničí je však výsledný počet potomků od těch nejlepších býků i mnohem větší. Plemenní býci v roce života váží kolem čtyř až pěti set kilogramů, to starší pak běžně váží kolem tisíce tří set kilogramů.

Do zahraničí

Na přehlídku kromě českých chovatelů skotu dorazil i výkonný ředitel společnosti Bayern Genetik z Bavorska Martin Zirnbauer, který si partnerství s družstvem chválí: „Nejsme partnerem Impulsu celých dvacet let, ale už devatenáct! Od včerejška jsme navštívili i nějaké farmy a je úžasné, jak se to tady za tu dobu zlepšilo.“

Když Chovatelské družstvo Impuls před dvaceti lety začínalo, byl u toho i dnešní ředitel zahraničního obchodu Michal Basovník. „Něco jsme za tu dobu určitě vybudovali, protože jsme exportovali už desetitisíce dávek nejenom na východní trhy, jak jsme zvyklí, že Česká republika exportuje na východ, ale že máme významné partnery i v západní Evropě. To považuji za největší úspěch českého šlechtění obecně,“ zamýšlí se při ohlédnutí za dvaceti lety šlechtění býků v Bohdalci.

Spustit audio