Píší mi rodiče dětí, které jsem inspiroval ke studiu vědy, říká britský chemik Michael Londesborough

30. červen 2017
Michael Londesborough

Lovci záhad – pořad, který v České televizi přitáhl spousty dětí k tajům vědy a dokázal, že i chemie, předmět ve škole tak neoblíbený, může být zajímavý a vzrušující. Zásluhu na tom má britský vědec Michael Londesborough, který se už před patnácti lety přestěhoval do České republiky.

Nejprve především proto, aby pracoval v laboratořích akademie věd v Řeži u Prahy. Poté se tu i oženil a založil rodinu.

Popularizační pořady i přednášky, které pořádá především pro děti a mladé lidi, dělá v češtině. Jak ale říká, s jazykem plným různých koncovek a pádů stále bojuje: „Strašně bych si přál, abych mohl češtinu ovládat správně. My v angličtině nemáme ty pády, a pro mě to není přirozené. Snažím se mluvit především plynule, ale přitom dělám chyby. Vybral jsem si ale cestu, že se raději budu vyjadřovat plynule a bude to srozumitelné, i za cenu, že častěji udělám chyby.“

Proč je rozmnožování tak přitažlivé? Aby se nám předávání genetických informací líbilo!

Jeho přednášky jsou velmi expresivní, vtipné, plné přirovnání, příkladů ze života a humoru. Jednoduchou formou vysvětlí, jak funguje vysavač na bázi statické elektřiny, ukáže, z čeho se dělá raketové palivo, předvede alergikům pyl pod mikroskopem nebo vysvětlí, jak funguje chemie lásky. „Proč je sex tak přitažlivý? DNA prostě musela chytře najít nějakou motivaci, abychom byli přesvědčeni, že to sdílení genetické informace je nádherná věc,“ říká například a pro mladé je to zábava. Někteří se nechají strhnout natolik, že s vědou začnou chtít spojovat svou budoucnost.

„Přes sociální sítě mám spousty kontaktů, bývají to rodiče nebo učitelé, kteří mi píší poděkování za to, co dělám. Často mě informují, že moje pořady byly velkou inspirací pro jejich děti nebo žáky,“ říká Michael s úsměvem, ale skromně dodává: „Byl jsem velmi potěšen, když jsem měl odbornou přednášku na Univerzitě Karlově, a potom za mnou přišli studenti, kteří mi říkali, že když byli mladí, že mě sledovali v televizi. Neříkali přímo, že to díky mně začali studovat, to asi pochybuju, ale rozhodně jsem přispěl a to je dobrá, dobrá věc.“

autor: dak
Spustit audio